Moskva 12. júna (TASR) - Najväčší štátny sviatok, Deň Ruska, slávia dnes obyvatelia Ruskej federácie. Do roku 2002 sa tento sviatok nazýval Deň nezávislosti Ruska. Ide o jeden z najmladších štátnych sviatkov Ruskej federácie, informuje v dnešnom čísle denník Nezavisimaja Gazeta.
Pre Ruskú federáciu je 12. jún dvojnásobne význačným dňom. Najskôr, 12. júna 1990 na prvom Zjazde ľudových poslancov RSFSR títo schválili Deklaráciu o štátnej suverenite Ruska. Presne o rok 12. júna 1991 sa v dejinách krajiny prvýkrát konali priame otvorené voľby prezidenta, v ktorých zvíťazil Boris Jeľcin.
Aj keď je Deň Ruska mladým sviatkom, nadobudol už istú tradíciu. Už niekoľko rokov v tento deň v Kremli najvyšší predstavitelia krajiny udeľujú Štátne prémie RF.
Občania Ruskej federácie majú pri príležitosti dnešného sviatku a koncertu na Červenom námestí v Moskve ešte hlasovať pomocou esemesiek a ovplyvniť výsledok konkurzu o Siedmich divoch Ruska. Výsledky budú známe približne o 01.00 h SELČ 13. júna.
Denník Izvestija na svojej stránke zablahoželal čitateľom a občanom krajiny k sviatku a, ako doslova píše, ponúkol im darček v podobe Siedmich divov Ruska.
Nápad na zorganizovanie konkurzu Sedem divov Ruska vznikol pred rokom po tom, ako v Európe vyhodnotili hlasovanie o Siedmich nových divoch sveta prostredníctvom internetu, píše Izvestija. Do zoznamu finalistov sa nedostal ani jeden div z Ruska. Práve vtedy sa Rusi rozhodli zorganizovať svoj konkurz.
V prvom kole, ktoré sa začalo 1. októbra 2007, bolo vybratých 49 kandidátov. Len na stránke www.ruschudo.ru hlasovalo 25 miliónov ľudí. Mnohí ďalší písali listy a fotografie možných uchádzačov. Do druhého kola, ktoré sa začalo 1. februára 2008, bolo vybratých 14 finalistov zo 49 kandidátov. Občania Ruska na uvedenej internetovej stránke mohli dávať hlas im blízkym prírodným, architektonickým, historickým unikátom. Nadišlo finále, víťaz ktorého bude známy dnes o 23.00 h moskovského času, dodal denník Izvestija.
Spomedzi pôvodných siedmich divov starovekého sveta dodnes zostal už len jediný - Veľká pyramída v egyptskej Gíze. Ostatnými šiestimi, ktoré si dnes už, žiaľ, nemôžeme pozrieť, boli Semiramidine visuté záhrady v Babylone, Diova socha v Olympii, Alexandrijský maják, Rodoský kolos, Mauzóleum v Halikarnase a Artemidin chrám v Efeze.