Budapešť 12. júna (TASR) Slovensko-maďarské vzťahy sa zlepšili "v doposiaľ nikdy nepoznanej miere". Konštatovala to dnes v Budapešti maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová. Namietala však, že slovenská politická elita komunikuje dvojako.
Gönczová na tlačovej konrefencii, na ktorej hodnotila posledné dva roky maďarskej diplomacie, povedala, že ak si občania nevšímajú vyjadrenia časti politickej elity, môžu vidieť, že medzi Maďarskom a Slovenskom sa rozširuje obchodná, hospodárska, občianska, výskumná a vzdelávacia spolupráca.
"Ak sa rozprávate s občanmi, tí vnímajú, že obe krajiny sú v schengenskej zóne, SR aj Maďarsko sú členskými krajinami Európskej únie, čo otvára možnosti vzájomnej spolupráce, ktoré doposiaľ neexistovali. Tento proces je ale veľmi protirečivý," dodala.
V prípade Slovenska je podľa maďarskej ministerky evidentným problémom, že jedným z členov koalície je strana, je ňou SNS, ktorej najdôležitejšou témou je protimaďarský postoj, a popri tom postoj protirómsky a protinemecký.
V tejto súvislosti podľa nej z koaličnej a vládnej úrovne opakovane zaznievajú vyhlásenia, ktoré sú pre Maďarov urážajúce. "Nás sa to týka nielen z hľadiska susedskej politiky, ale aj preto, lebo existuje významné maďarské menšinové spoločenstvo na Slovensku, ktorého pocit bezpečia a celkový pocit závisí od toho, ako uvažujú vládnuce strany o Maďaroch," poznamenala.
Maďarsko podľa jej slov viackrát upozorňovalo, že slovenská politická elita a v rámci nej tá časť, ktorá je pri moci, komunikuje dvojako. Na jednej strane sú permanentné protimaďarské vyjadrenia, na druhej zaznieva pozývanie k dialógu a k spolupráci.
"Tieto dve záležitosti si protirečia a zrejme by dialógu a spolupráci pomohlo, keby takéto vyjadrenia, ktoré komplikujú vzťahy, zaznievali menej často, alebo vôbec," povedala Gönczová.
Podotkla, že so svojimi slovenskými kolegami sa priebežne a pravidelne stretávajú. "Ja so slovenským ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom, premiér Ferenc Gyurcsány so svojím partnerom Robertom Ficom týždenne, mesačne. To nie sú oficiálne dvojstranné stretnutia, ale možnosti na prerokovanie aktuálnych politických záležitostí," povedala Gönczová.
Na margo príprav stretnutia premiérov Fica a Gyurcsánya uviedla, že tieto pokračujú.
"Vlani existovala projektová listina so 14 bodmi. Povedali sme si, že ak v týchto bodoch dôjde k pokroku, súčasne to bude znamenať, že summit premiérov by mohol mať viditeľné výsledky. Nie je to v prvom rade záležitosť premiérov, ale práca odborných ministerstiev. Je tam rozvoj infraštruktúry, vydanie spoločnej knihy dejín, a ďalšie. Rezorty postupne informujú o situácii, keď budeme vidieť, že je nádej na ozaj hmatateľné výsledky, tak sa uskutoční stretnutie predsedov vlád," pripomenula Gönczová.
Z úspechov maďarskej zahraničnej politiky vyzdvihla ratifikáciu Lisabonskej zmluvy, ktorú Maďarskoschválilo ako prvá členská krajina Európskej únie. Úspechom nazvala aj pokrok v otázke bezvízového styku s USA, vstup do schengenskej zóny je podľa nej veľkým spoločným úspechom nových členských krajín EÚ.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) hy