Paríž 12. júna (TASR) - Afganský prezident Hamíd Karzaj dnes požiadal darcov o dlhodobú a rozsiahlu pomoc pre policajné zložky, vybudovanie cestnej infraštruktúry a poľnohospodárstvo, aby sa jeho krajina stala bezpečnejšou a ľudia menej hladovali.
Zároveň prisľúbil bojovať proti pretrvávajúcej korupcii, ktorá od zbavenia moci Talibanu v roku 2001 narúša úsilie o obnovu krajiny.
"Afganistan potrebuje veľký objem finančnej pomoci, no rovnako dôležité je aj to, ako sa peniaze použijú," povedal Karzaj na dnešnej donorskej konferencii v Paríži.
Na konferencii sa zúčastňuje generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, najvyšší predstaviteľ Severoatlantickej aliancie (NATO) Jaap de Hoop Scheffer, prvá dáma Spojených štátov Laura Bushová, ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová a afganský prezident Hamíd Karzaj.
"Afganistan dospel k rozhodujúcemu momentu pre svoju budúcnosť. Nesmieme sa k tejto príležitosti otočiť chrbtom," vyhlásila Laura Bushová.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval svetových darcov, aby skoordinovali a zintenzívnili svoje úsilie pomôcť Afganistanu a aby trvali na lepšej vláde pre Afgancov. "Každý korupčný čin je vedomým činom niekoho, kto má moc," vyhlásil.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier na konferencii oficiálne oznámil, že Nemecko poskytne do roku 2010 na obnovu Afganistanu pomoc vo výške 420 miliónov eur.
Vláda USA verí, že donorská konferencia pomôže pre Kábul získať najmenej 15 miliárd dolárov, z toho desať miliárd venuje Washington.
Prioritnými oblasťami pre použitie financií sú poľnohospodárstvo, energetika, verejné zdravotníctvo, vzdelávanie, doprava a bezpečnosť.
Afganskí politici na stretnutí požiadajú reprezentantov zúčastnených krajín o finančnú pomoc v objeme 50 miliárd dolárov (976 miliárd Sk) na päťročný národný rozvojový plán. Darcovia naopak budú žiadať, aby Kábul robil viac v boji proti prebujnenej korupcii.
Viac ako šesť rokov po tom, čo Američanmi vedené vojenské jednotky zvrhli talibanský režim, sa v Afganistane rozmohli korupcia, obchod s drogami a každodenné násilie.
Je nepravdepodobné, že v krajine čoskoro zavládne stabilita a mier. Afganská vláda vo svojej stratégii rozvoja predpokladá dosiahnutie trvalého mieru až v roku 2020.