Rím 12. júna (TASR) - Prezident USA George W. Bush sa na návšteve Talianska môže spoľahnúť na srdečné uvítanie svojich starých priateľov, premiéra Silvia Berlusconiho a pápeža Benedikta XVI. V uliciach Ríma proti jeho politike a vojne v Iraku však už od stredy pochodmi protestujú aktivisti a stovky demonštrantov.
Bush v rámci svojej poslednej cesty po Európe vo funkcii amerického prezidenta pricestoval do talianskej metropoly v stredu po návšteve Nemecka.
Dnes neskoro popoludní ho čaká schôdzka s Berlusconim a v piatok s pápežom vo Vatikáne. Pôjde o tretie Bushovo stretnutie s Benediktom XVI. Obaja naposledy spolu rokovali v apríli v Bielom dome vo Washingtone. Americký prezident potom odcestuje do Paríža.
Počas Bushovej dvojdňovej návštevy v Ríme sú zrušené komerčné lety nad metropolou. Odklonené sú aj trasy desiatok autobusov a električiek.
V rámci prísnych bezpečnostných opatrení rozmiestnili v meste tisícky policajtov, ktorí budú monitorovať ďalšie prípadné protesty. Stredajšie demonštrácie však pritiahli oveľa menej účastníkov než predchádzajúce návštevy Busha, ale dokázali, že v Taliansku stále existuje odpor voči jeho administratíve.
Na rozdiel ostatných európskych lídrov, ako bol bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder či francúzsky exprezident Jacques Chirac, Berlusconi podporoval Busha vo vojne v Iraku už od začiatku. Sedemdesiatjedenročný taliansky mediálny magnát sa vzoprel domácej opozícii a poslal do Iraku po páde vodcu Saddáma Husajna približne 3000 vojakov.
Títo vojaci sa vrátili domov a Berlusconi, nedávno zvolený tretíkrát do funkcie premiéra, sľúbil, že tam už ďalších nevyšle.
Vyše 2000 príslušníkov talianskej armády je však rozmiestnených v Afganistane pod vedením síl NATO.
Taliansko spolu s Nemeckom, Francúzskom a Španielskom obmedzili počty svojich vojakov a poslali ich do menej nebezpečných oblastí severného Afganistanu.
Bush podľa očakávania na dnešnom stretnutí s Berlusconim bude naňho vyvíjať nátlak, aby sa Taliansko viac podieľalo na misii NATO v Afganistane. Doposiaľ totiž talianski vojaci plnia v krajine skôr nebojové úlohy.
Berlusconi sa zasa podľa očakávania pokúsi získať u Busha podporu pre návrh, aby sa Taliansko stalo členom tímu krajín, ktoré vyjednávajú s Iránom v otázke sporného jadrového programu Teheránu.
Taliansko, najväčší obchodný partner Iránu v Európe, chce byť súčasťou tzv. skupiny 5+1, ktorá pozostáva z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - Ruska, Francúzska, Británie, USA a Číny - a Nemecka.
Informácie priniesli tlačová agentúry Associated Press a DPA.