PEKING 12. júna (SITA/AFP) - Tchaj-pei a Peking začali vo štvrtok historické rokovanie o rozšírení charterových letov medzi Taiwanom a Čínou. Ide vôbec o prvé oficiálne rozhovory medzi oboma stranami od roku 1999. Rokovania za zatvorenými dverami začali krátko po 9:00 miestneho času (02:00 SELČ). Stretnutie medzi predstaviteľmi Pekingu a Tchaj-peiu neprebieha na najvyššej diplomatickej úrovni, pretože Čína a Taiwan nemajú oficiálne diplomatické vzťahy.
Taiwanská 19-členná delegácia pricestovala na rokovania do Pekingu v stredu a vedie ju predseda polovládnej Nadácie pre výmenu cez Taiwanskú úžinu Čchiang Pchin-kung a sú v nej aj dvaja ministri. Ide o najvyššie taiwanské oficiálne zastúpenie, ktoré sa v Pekingu zúčastňuje na bilaterálnych rozhovoroch. Čchiang Pchin-kung by sa mal v piatok stretnúť s čínskym prezidentom Chuom Ťin-tchaom.
Pred odchodom z Tchaj-pei Čchiang povedal, že si veľmi dobre uvedomuje historický charakter jeho návštevy. "Našim najdôležitejším cieľom je podpora mieru," povedal pred odletom z letiska v Tchaj-pei. Taiwan a Čína, ktoré sa oddelili počas občianskej vojny v roku 1949, zaviedli začiatkom 90. rokov mechanizmus dialógu, v rámci ktorého sa dohodli na odložení politických rozporov v záujme posilnenia ekonomických väzieb a súkromných výmen. Čína však od rokovaní odstúpila z dôvodu snáh Taiwanu o nezávislosť, pričom tvrdí, že ostrov zostane čínskym územím aj za cenu použitia sily.
Aj keď väčšina Taiwancov je proti politickému zjednoteniu, mnohí podporujú užšiu ekonomickú spoluprácu s Čínou. Taiwanský prezident Ma Jing-ťiou, ktorý zvíťazil v marcových voľbách, prisľúbil posilnenie taiwanskej ekonomiky prostredníctvom väzieb s Čínou.
Čchiang má počas návštevy v Pekingu podpísať dohodu o víkendových 36 charterových letoch cez 160-kilometrovú Taiwanskú úžinu, ktoré budú zatiaľ stačiť desaťtisícom čínskych turistov prichádzajúcim každoročne dovolenkovať do Taiwanu. Ostrov mal zákaz priamych letov od rozdelenia v roku 1949.