Deti pôvodných obyvateľov odviedli od rodín a učili ich byť Kanaďanmi. Teraz im povedali prepáčte.
OTTAWA, BRATISLAVA. Obyčajné slová ospravedlnenia. Včera si ich vypočuli pôvodní obyvatelia Kanady z úst premiéra krajiny Stephena Harpera.
V mene kanadského národa prvýkrát v histórii povedal prepáčte 1,2 miliónu Indiánov či Inuitov za desaťročia nútenej asimilácie. Od konca devätnásteho do 70. rokov minulého storočia odvádzali úrady (v mnohých prípadoch proti vôli rodičov) deti pôvodných obyvateľov do kresťanských internátnych škôl, kde sa z nich snažili spraviť správnych Kanaďanov.
Horší ako bieli
Deti odtrhnuté od rodín museli zabudnúť na jazyk, náboženstvo či kultúru svojich predkov. V mnohých prípadoch ich fyzicky či sexuálne zneužívali. Podľa BBC mal tento systém do dvoch generácií „vyriešiť indiánsky problém“.
„Často nám pripomínali, kto sme, že sme menej ako bieli ľudia. Nazývali nás barbarmi, najmenej raz za deň,“ povedal pre AFP predseda Zhromaždenia Prvých národov Chief Phil Fointaine, ktorého odviedli od rodiny, keď mal šesť rokov. Nasledujúce desaťročie ho, podobne ako ďalších 150tisíc detí pôvodných obyvateľov, držali v internátnej škole.
Ozdravia vzťahy?
Ospravedlnenie by podľa vlády malo odštartovať novú kapitolu vzťahov medzi oboma etnikami. „Dúfam, že sa tým začne proces ozdravovania,“ citovala agentúra Bloomberg premiéra Harpera.
Kanaďania tak nasledujú príklad Austrálie, ktorá sa ospravedlnila pôvodným obyvateľom začiatkom tohto roku. Jej premiér Kevin Rudd povedal prepáčte ukradnutej generácii aborigénov. Tých chceli v minulých storočiach prevychovať podľa vzoru bielej väčšiny.
Ospravedlnenie je súčasťou dvojmiliardového odškodného, ktoré vláda pripravila pre osemdesiattisíc žijúcich obetí asimilácie. Aj z tohto dôvodu mnohí lídri pôvodných obyvateľov ospravedlnenie kanadskej vlády vnímajú ako neúprimné a vynútené. Hnevá ich, že vláda vyjadrila ľútosť až po početných žalobách obetí proti štátu či cirkvám.
Slon v obývačke
Mike Cachagee, ktorý na podobnej škole nútene študoval od svojich piatich rokov, pre BBC hovorí, že Kanaďanom je táto časť minulosti ľahostajná.
„Je to ako slon v obývačke, na ktorého sa nikto nechce pozerať,“ povedal pre britskú televíziu.
Kanadskí Indiáni
v súčasnosti žije v 33miliónovej krajine 1,3 milióna pôvodných obyvateľov (Indiánov, Inuitov či Metisov)
miera nezamestnanosti je medzi nimi trikrát väčšia ako národný priemer
sú mladí, takmer polovica má menej ako 25 rokov.
tretina z nich nemá ukončenú strednú školu
miera samovrážd je dvojnásobná ako u „bielych“ Kanaďanov
zdroj: BBC