Houston 11. júna (TASR) - Americký raketoplán Discovery sa dnes odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), na ktorú dopravil súčasti japonského výskumného laboratória Kibo.
Kibo uvedú do prevádzky až začiatkom budúceho roka, keď ho vybavia posledným komponentom pre približne 100 plánovaných experimentov. Laboratórium je dĺžkou vyše 12 metrov a šírkou necelých päť metrov najväčším z troch výskumných modulov.
Raketoplán Discovery by mal v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride pristáť v sobotu a ukončiť tretiu z piatich misií, ktoré americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) naplánoval na tento rok.
Ďalší let do vesmíru by sa mal uskutočniť v októbri. Raketoplán Atlantis vtedy uskutoční posledný let k Hubblovmu teleskopu. NASA má pred sebou ešte desať misií predtým, ako v roku 2010 vyradí raketoplány z prevádzky a začne pracovať na novom dopravnom prostriedku, ktorý bude schopný letieť na Mesiac.