Kyjev 11. júna (TASR) - Šance na nájdenie 12 zostávajúcich baníkov po výbuchu v uhoľnej bani na Ukrajine sú takmer nulové, napísali dnes noviny Fakty s odvolaním sa na záchranárov.
Explózia metánu v pondelok v Doneckej oblasti zabila najmenej jedného baníka, pričom je veľmi pravdepodobné, že ďalší traja pri nešťastí zahynuli tiež.
Posledného baníka, ktorý výbuch prežil, našli v utorok poobede. Záchranárom sa zatiaľ podarilo z bane vytiahnuť živých 24 baníkov. Jedného našli mŕtveho a ďalších 12 zostáva pod zemou.
K výbuchu došlo len niekoľko minút po tom, ako senzory zachytili náhly a doposiaľ nevysvetlený nárast v koncentrácii metánu v hlavnej šachte, povedal hovorca vlády. Šance na to, že ešte niekto prežil, sú takmer nulové, dodal.
Traja nezvestní baníci, o ktorých sa predpokladá, že výbuch neprežili, boli údajne v banskom výťahu a smerovali k povrchu, keď došlo k výbuchu. Poslali ich na povrch ako prvých po zvýšení koncentrácie plynu a nie je jasné, či zahynuli pri samotnom výbuchu alebo po viac ako kilometrovom páde výťahu na dno šachty.
Dvaja zachránení baníci sú v neurologickom centre v meste Doneck, kde sa podrobia niekoľkým operáciám kvôli rozsiahlym popáleninám. Podľa súčasných informácií sa predpokladá, že sa zo zranení úplne vyliečia.
Ďalších 22 baníkov, ktorí si zachránili životy a ktorých vytiahli po takmer 36 hodinách, utrpelo ľahké alebo žiadne zranenia. Ošetrili ich v doneckej nemocnici na následky šoku, pričom cez víkend by ich mali prepustiť.
Podľa novinového článku baníci pili vodu kvapkajúcu zo stien a povzbudzovali sa rozprávaním vtipov a rečami o ženách. Traja baníci, ktorých výbuch zranil na povrchu, sú tiež v nemocnici, kde sa liečia z popálenín, v jednom prípade rozsiahlych.
Olexander Turčinkov, podpredseda vlády a šéf záchranárskych prác v bani Karla Marxa, dnes zopakoval obvinenia proti manažmentu bane, ktorý mal porušiť vládny zákaz na jej prevádzku vydaný dva dni pred explóziou kvôli poškodenému bezpečnostnému zariadeniu.
Výkonní predstavitelia spoločnosti Ordžonikidzeugoľ, ktorá baňu prevádzkuje, novinárom krátko po výbuchu povedali, že v bani sa v tej dobe neťažilo a postihnutí baníci vykonávali údržbárske práce.
Ukrajinská vláda v posledných mesiacoch uzavrela desiatky baní práve pre vysoký počet smrteľných nešťastí, v prevádzke sú však ďalšie, ktoré takisto nespĺňajú predpisy. V krajine je totiž veľký dopyt po uhlí vzhľadom na rozmáhajúci sa železiarsky a energetický priemysel.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.