Brusel - Na spoluprácu vyzval dnes predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Wilfried Martens slovenské politické strany, ktoré sú členom tohto zoskupenia. Šéf EPP, ktorý sa dnes v Bruseli stretol s predsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavlom Hrušovským, zdôrazňuje, že KDH, SMK a SDKÚ, majú postupovať v jednej línii.
"Myslím, že slovenské strany, ktoré sú členom EPP, majú veľmi dôležitú úlohu - predstavujú alternatívu k terajšej vláde. Skutočne verím, že v nadchádzajúcich voľbách vytvoria jeden front proti terajšej koalícii, ktorú nepovažujem za dobrú pre Slovensko, že budú postupovať spoločne, prezentujú spoločného kandidáta na post premiéra a budú spolupracovať pre budúcnosť Slovenska,"" uviedol Martens.
Predstaviteľ európskych ľudovcov vyzval tieto strany na spoluprácu už v liste, ktorý zaslal ich lídrom v máji v súvislosti s hlasovaním slovenského parlamentu o ratifikácii Lisabonskej zmluvy. Na ňom sa nezúčastnili dve z troch členských strán EPP - SDKÚ a KDH. Zatiaľ čo KDH zmluvu dlhodobo odmietala, SDKÚ a SMK svoju podporu podmieňovali zmenami vo vtedajšom tlačovom zákone. SMK sa však napokon rozhodla dokument podporiť, čo viedlo k rozkolu v opozícii.
"Verím, že členské strany EPP v Slovenskej republike preklenú svoje rozdiely a budú sa usilovať o bližšiu spoluprácu, aby bola rodina EPP v tejto krajine jednotná a silná," konštatuje sa v liste.
Hrušovský, podľa ktorého nie je list ničím iným, len výzvou na dialóg, po stretnutí informoval, že šéfovi EPP vysvetlil príčiny nespolupráce medzi členskými stranami EPP na Slovensku. Líder KDH považuje podľa vlastných slov za prirodzené, že strany zoskupené v jednom bloku by sa mali pokúšať spolupracovať. Nemyslí si však, že je to povinnosť, ale ide o dobrovoľné rozhodnutie a podľa toho sa bude KDH aj ďalej riadiť.
"Žiadny tlak zo strany EPP Kresťanskodemokratické hnutie neprijme. KDH bude robiť vlastnú kresťanskodemokratickú politiku. To, že máme na niektoré politiky rozdielne názory, je známe, a nie vo všetkom si aj pravicové politické strany rozumejú, to však neznamená, že nemôžu spolupracovať. V tejto chvíli ten dôvod je iný ako programový, ten dôvod je v sklamaní z konania a rozhodovania SMK pri prijímaní tlačového zákona," objasnil Hrušovský.
Martens podľa neho dôvody sporu pochopil a rešpektuje vnútrostranícku debatu, ako aj názory líšiace sa od postojov väčšiny členských strán EPP a to vrátane postoja KDH k Lisabonskej zmluve a k hlasovaniu o tlačovom zákone v NRSR.
O príčinách, ktoré viedli k rozporu medzi SMK, SDKÚ a KDH, sa bude v Bruseli opäť debatovať na budúci týždeň vo štvrtok, keď sa Martens stretne s lídrami strán na zasadnutí EPP pri príležitosti summitu Európskej únie.
"Budeme si môcť veľmi otvorene ešte raz vysvetliť dôvody, ktoré viedli k stavu, ktorý si nikto neželal," uzavrel Hrušovský.