Uviedol to v pondelok gruzínsky prezident Michail Saakašvili.
"Naším hlavným cieľom je stiahnutie ruských vojakov z Abcházska," povedal Saakašvili v rozhovore pre televíznu stanicu Rustavi-2.
Vyslanie približne 300 ruských vojakov do Abcházska na opravu železničnej trate vníma Gruzínsko ako provokáciu zo strany Moskvy.
"Neopravujú železničnú trať, ale pripravujú (cestnú infraštruktúru) na nasadenie tankov a ďalšej ťažkej vojenskej techniky na zabezpečenie hraníc (medzi Gruzínskom a Abcházskom) pozdĺž rieky Inguri," dodal.
Vzťahy medzi Ruskom a Gruzínskom sa značne zhoršili počas uplynulých rokov pre podporu separatistických regiónov Abcházska a Južného Osetska zo strany Moskvy, ako aj pre snahy Tbilisi o členstvo v NATO.
Rozhodnutie Ruska o nadviazaní bližších vzťahov s Abcházskom a Južným Osetskom podľa Saakašviliho opäť rozdúchalo "zmrazené konflikty" v regióne a môže viesť k "nebezpečnej konfrontácii".
Saakašvili sa s novozvoleným ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom stretol minulý týždeň na neformálnom summite lídrov Spoločenstva nezávislých štátov. Zhodli sa na tom, že chcú vyriešiť kontroverzné otázky, ktoré sužujú bilaterálne vzťahy v poslednom období. "Bol to konštruktívny dialóg, problémy však pretrvali," podotkol Saakašvili.
Ruský minister obrany Anatolij Serďukov v sobotu ubezpečil, že neozbrojení ruskí vojaci nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre Gruzínsko a opustia krajinu počas nasledujúcich dvoch mesiacov, pripomenula agentúra RIA Novosti.
Abcházsko sa odtrhlo od Gruzínska začiatkom 90. rokov po rozpade Sovietskeho zväzu. Počas následných nepokojov prišlo o život 10.000 až 30.000 ľudí. Obe strany podpísali prímerie v roku 1994 v Moskve.
Mierové rokovania medzi Abcházskom a Gruzínskom sa zastavili v júli 2006, keď Tbilisi vyslalo do abcházskeho regiónu Kodori Gorge vojakov a vytvorilo tam alternatívnu abcházsku administratívu.