ažovanie sa v televízii, ktorú podľa Hodača pracovníci spravodajstva nezákonne okupujú.
Neoficiálne informácie o iniciatíve J. Hodača dnes potvrdila šéfka spravodajstva ČT Jana Bobošíková, ale podrobnosti neuviedla. O detailoch podania odmietol hovoriť aj generálny riaditeľ Hodač.
"Polícia s vedením ČT o prípadnom zákroku nerokovala a ani o to nebola požiadaná. Na silové riešenie situácie v ČT polícia nemá žiaden právny dôvod. Tým by mohlo byť napríklad právoplatné rozhodnutie súdu o predbežnom opatrení a tiež príkaz alebo pokyn štátneho zástupcu (prokurátora)," zdôraznila dnes hovorkyňa Policajného prezídia Polície ČR Ivana Zelenáková.
V prípade, že v spore o ČT zasiahne na Kavčích horách polícia, vzbúrení zamestnanci nebudú klásť odpor. V súvislosti s Hodačovou iniciatívou smerom k súdu to konštatoval hovorca Krízového výboru ČT Adam Komers. "Riešenie ústavných záležitostí a záležitostí základnej listiny práv a slobôd silovými prostriedkami sme v tejto krajine zažili naposledy v novembri 1989. My sa s políciou biť nebudeme," povedal, a obranu slobodu slova v ČT označil za legitímnu, pretože zo strany J. Hodača prebieha "otvorená cenzúra".
Kríza vo verejnoprávnej Českej televízii (ČT) naďalej trvá a pravdepodobnosť jej urýchleného riešenia je veľmi malá, pretože žiadna zo strán sporu nechce ustúpiť zo svojich pozícií. Časť zamestnancov ČT a takmer celá redakcia spravodajstva odmietajú uznať Jiřího Hodača za právoplatného generálneho riaditeľa ČT. Riaditeľ ČT prostredníctvom príkazov Českým rádiokomunikáciám, ktoré šíria signál ČT, blokuje vysielanie všetkých spravodajských relácii "vzbúrencov".
Namiesto obvyklých spravodajských relácií sa na obrazovkách programov ČT 1 a ČT2 už niekoľko dní objavuje text, v ktorom Hodač vysvetľuje dôvody nevysielania správ a žiada kompetentné orgány o zásah a nastolenie poriadku. Spravodajstvo ČT je dostupné len asi desatine českých občanov, ktorí majú pripojenie na káblovú televíziu, ako aj asi 8.000 občanom, ktorí večer prichádzajú pred budovu ČT v Prahe na Kavčích Horách podporiť požiadavky zamestnancov ČT a sledujú spravodajstvo na veľkoplošných obrazovkách.
Rada ČT v piatok jednoznačné stanovisko k patovému stavu nezaujala, vyzvala však šéfa ČT Hodača, aby sa zasadil o obnovenie vysielania spravodajských relácií. Ďalšie zasadanie rady sa očakáva až 2. januára.
Spory v ČT môžu spôsobiť aj komplikácie v slávnostnom silvestrovskom programe, pretože jeho časť sa má vysielať naživo a vedenie ČT má údajne obavy, aby to vzbúrení zamestnanci nezneužili. Komplikovanou situáciou v ČT, ktorá nemá v krajine obdobu, sa budú v prvých januárových dňoch zaoberať predsedovia českých parlamentných strán, Senát i Poslanecká snemovňa.