Záhreb 10. júna (TASR) - Ostreľovanie mesta Knin, niekdajšieho centra samozvanej Republiky srbskej Krajina (RSK), zo začiatku augusta 1995 bolo neselektívne a malo za cieľ zastrašiť a vyhnať civilistov. Uviedol to v pondelok svedok v procese s chorvátskym generálom Antem Gotovinom, niekdajší pozorovateľ OSN Peter Marti.
Traja chorvátski generáli Gotovina, Mladen Markač a Ivan Čermak sú obvinení z vojnových zločinov počas a po vojenskej operácie Oluja (Búrka), ktorou dobyli územia kontrolované chorvátskymi Srbmi, pripomenula agentúra HINA.
Podľa Martiho v Knine "nebol ani jeden vojenský cieľ, na ktorý by bolo treba spustiť paľbu". Ako dodal, videl zničené osobné vozidlá a rozhádzané šatstvo, čo svedčí o tom, že terčom delostreleckej paľby boli civilisti.
Chorvátske úrady neurobili dostatok opatrení v záujme ochrany civilistov a ich majetku po skončení Búrky, podotkol Marti. Pozorovateľom OSN ľudia podľa neho vtedy povedali, že sú v nebezpečenstve, nikto ich nechráni a chceli iba bezpečne odísť.
Niektoré zdroje uvádzajú, že pred chorvátskymi jednotkami utieklo 150.000 až 200.000 srbských civilistov do Bosny a Hercegoviny a Srbska.
Osobitný vyslanec Európskej únie pre bývalú Juhosláviu Karl Bildt predtým označil Búrku za "najefektívnejšiu etnickú čistku, ktorá sa kedy odohrala na Balkáne".
Chorvátske jednotky viedli rozsiahle akcie proti srbským civilistom a ich majetku a podľa správ podnikli veľkú kampaň rabovania a ničenia srbských oblastí, pripomenula HINA. Podľa chorvátskeho helsinského výboru zahynulo počas a po operácii Búrka 667 civilistov, srbské zdroje však hovoria o 2500 obetiach. Marti uviedol, že v dedinách v okolí Kninu vídal príslušníkov chorvátskej armády, "ktorí sa viac podobali na pirátov" ako na pravých vojakov, ako aj zlodejov, ktorí v nájazdoch kradli všetko, čo dokázali odniesť. 9 zsl hy