Brusel 9. júna (TASR) - Európska únia a Spojené štáty dnes vyjadrili pripravenosť prijať mimoriadne opatrenia proti Iránu okrem sankcií OSN, ak sa Teherán bude vyhýbať požiadavkám pozastaviť jadrové aktivity.
"Sme pripravení doplniť sankcie (Bezpečnostnej rady OSN) dodatočnými opatreniami," uvádza sa v konečnej podobe návrhu komuniké summitu USA-EÚ, ktoré zverejnia v utorok.
"Budeme pokračovať v spolupráci ... pri podnikaní krokov v záujme toho, aby iránske banky nemohli zneužiť medzinárodný bankový systém na podporu šírenia zbraní a terorizmu," citovala agentúra Reuters text vyhlásenia.
Okrem iného sa v ňom ďalej uvádza, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun by mal vyslať monitorovací tím do Zimbabwe. Ten by mal preskúmať dodržiavanie ľudských práv a zabrániť ich porušovaniu.
"Vyzývame generálneho tajomníka OSN na okamžité vyslanie tímu na monitorovanie ľudských práv a zabránenie ich ďalšieho porušovania," píše sa v komuniké.
Summit USA-EÚ bude posledným, na ktorom sa zúčastní súčasný americký prezident George W. Bush. Ten končí svoje pôsobenie na poste šéfa Bieleho domu v januári budúceho roka.