Brusel 8. júna (TASR) - Osud Európskej únie a agenda budúcotýždňového summitu závisí od výsledkov referenda o Lisabonskej zmluve, ktoré sa bude konať 12. júna v Írsku, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice.
Ak írski voliči zmluvu, ktorá je náhradou za euroústavu, podporia, budú európski lídri diskutovať o jej aplikácii v praxi. Pôjde o debatu o potenciálnych kandidátoch na post stáleho predsedu Európskej rady a nového vysokého predstaviteľa pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý bude zároveň podpredsedom Európskej komisie.
Ďalšou témou na summite bude otázka rastúcich cien potravín a ropy a dopady tohto vývoja na rozvojové krajiny, ako aj na európsku ekonomiku, predovšetkým na domácnosti s nízkymi príjmami.
V oblasti spravodlivosti a vnútra premiéri a prezidenti členských krajín EÚ stanovia termín pre dokončenie hlavných častí navrhovanej legislatívy o azylovej a imigračnej politike.
Koniec tohto roka by mal byť termínom pre dohodu o tzv. modrej karte, ktorá má umožniť zručným pracovníkom z tretích krajín uchádzať sa o prácu v EÚ. Rovnaký termín sa má vzťahovať aj na predloženie návrhov na sankcie voči zamestnávateľom ilegálnych imigrantov.
Európska rada by mala tiež vyzvať na zriadenie novej agentúry, ktorá by riadila narastajúci počet databáz vytvorených v oblasti justičnej politiky a vnútorných záležitostí. Patria sem Schengenský informačný systém (SIS), Vízový informačný systém (VIS) a európska databáza odtlačkov prstov Eurodac.
V prípade, že Íri sa vyslovia proti Lisabonskej zmluve, summit sa stane cvičením krízového manažmentu, uzatvára European Voice.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem