Mlynky 7. júna (TASR) - Slovenská republika oceňuje, že maďarská vláda sa rozhodla poskytnúť finančnú podporu na výstavbu Slovenského domu v Mlynkoch. Povedal to dnes pre TASR v Mlynkoch slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý sa zúčastnil na oslavách 261. výročia znovuosídlenia tejto severomaďarskej obce Slovákmi.
"Ja som to privítal, aj môjho kolegu Pétera Kissa vysoko hodnotím, že urobil tento krok. Teraz sme na rade my a my podobným spôsobom, ako sme sľúbili, prispejeme rovnakým finančným obnosom na podporu národnostnej menšiny v Mlynkoch a na výstavbu Slovenského domu," uviedol podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny.
Maďarský minister riadiaci Úrad predsedu vlády MEH Péter Kiss vo štvrtok vyhlásil, že v Mlynkoch postavia nový Slovenský dom - dohodli sa na tom MEH a Celoštátna slovenská samospráva (CSS).
Štátny tajomník MEH zodpovedný za oblasť menšín a národnú politiku Ferenc Gémesi, ktorý sa dnes stretol v Mlynkoch s Čaplovičom, tento týždeň informoval, že do konca roka môže byť postavený regionálny dom Slovákov.
Poslúži občianskym združeniam Slovákov a miestnym slovenským samosprávam. Maďarská vláda prispeje 80 miliónmi forintov (10,03 milióna Sk) spresnil Gémesi.
Na margo stretnutia premiérov SR a Maďarska, ktoré po hanlivých vyjadreniach predsedu SNS Jána Slotu o uhorskom kráľovi sv. Štefanovi bolo z maďarskej strany odrieknuté, vicepremiér povedal, že slovenská strana je za 24 hodín pripravená na uskutočnenie takéhoto stretnutia.
"Je to ďalší krok, ktorý je výzvou pre maďarskú vládu a pre pána Ferenca Gyurcsánya, aby sme sa čoskoro stretli, aby tí premiéri si mnohé veci - ktoré sú aj problémové - povedali, a aby riešili a pozerali do budúcnosti," konštatoval pre TASR vicepremiér, ktorý spolu s Kissom stretnutie pripravovali.
Riaditeľ Krajanského múzea Stanislav Bajaník pri tejto príležitosti odovzdal predsedníčke Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marte Demjénovej v mene Nadácie Matice slovenskej finančnú podporu mlynčianskym Slovákom v hodnote vyše 700.000 Sk.
Čaplovič navštívil predpoludním obec Senváclav (Pilisszentlászló), kde sa zúčastnil na zasadnutí Občianskeho združenia Porozumenie-Megértés. Združenie sa zaoberá skúmaním historických i súčasných slovensko-maďarských a maďarsko-slovenských vzťahov.
Iniciátormi tohto združenia sú slovenský prozaik, básnik a dramatik Milan Ferko a bývalý senváclavský starosta Rudolf Fraňo. Pri tejto príležitosti prezentovali aj knihu Milana Ferka Krádež svätoštefanskej koruny v maďarskom preklade Ruda Fraňa.
Mlynky sú jediná obec v Maďarsku, kde sa viac ako polovica obyvateľstva hlási k slovenskej národnosti. Nachádza sa približne 30 kilometrov severozápadne od Budapešti. Podľa dokumentov, ktoré pri oslavách výročia znovuosídlenia vystavili, prvých šesť slovenských rodín sa do obce, ktorá bola po tureckom období vyľudnená, prisťahovalo v roku 1747. V súčasnosti má 2200 obyvateľov.
Kauza Slovenského domu v Mlynkoch, ktorá vypukla v marci po prijatí uznesenia obecnej samosprávy o úprave jeho využívania tamojšími organizáciami Slovákov, ovplyvnila aj medzištátne vzťahy medzi SR a Maďarskom.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem