Brusel 7. júna (TASR) - Turecko blokuje plán NATO na pomoc a výcvik novej bezpečnostnej jednotky Kosova pre obavy z užšej spolupráce aliancie a Európskej únie, uviedli dnes diplomati NATO.
EÚ minulý mesiac uviedla, že jej osobitný plán výcviku kosovských policajných síl mešká už o niekoľko mesiacov v dôsledku diplomatickej bariéry v OSN. Rusko totiž odmieta prijať jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska, pripomenula agentúra Reuters.
Nový spor má korene v obavách Turecka ohľadne spolupráce NATO s EÚ v Kosove. Ankara sa obáva, že to bude znamenať zdieľanie citlivých vojenských informácií s Cyprom, ktorý nie je členom aliancie. Ostrov je predmetom desaťročia trvajúceho napätia medzi Tureckom a Gréckom.
"Chceli by sme to vyriešiť ešte pred stretnutím ministrov obrany (NATO), ktoré sa uskutoční na budúci týždeň," uviedol nemenovaný diplomat. Ako dodal, generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer vynakladá úsilie na to, aby sa dosiahol kompromis ešte pred ministerskou schôdzkou 12. júna v Bruseli.
Predstavitelia NATO zdôraznili, že spor neohrozí prítomnosť približne 16.500 mierotvorcov v Kosove a súvisí iba s plánmi NATO na chopiť sa riešenia nových úloh v regióne, predovšetkým vojenského výcviku.
Ten by mal prispieť k rozpusteniu súčasných civilných kosovských bezpečnostných jednotiek, Kosovského ochranného zboru (KPC). Nahradili by ho Kosovské bezpečnostné sily (KSF) s maximálnym počtom 2500 členov, bez ťažkých zbraní, pod kontrolou medzinárodných jednotiek a pod velením NATO.
Ankara podľa diplomatov poukazuje na upravený operačný plán NATO, ktorý sa jasne odvoláva na šesťročnú dohodu s EÚ a povoľuje len ohraničenú spoluprácu medzi úniou a alianciou.