N'Djamena 7. júna (TASR) - Utečenci zo sudánskeho Darfúru a Čadu požiadali v piatok vyslancov OSN o väčšiu medzinárodnú ochranu v záujme ich návratu do svojich domovov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vyslanci OSN v rámci svojho 10-dňového turné po Afrike odcestovali do východného čadského mesta Go Beida a navštívili utečenecký tábor. Následne sa stretli aj s čadským premiérom Júsufom Sálehom Abbásom v hlavnom meste D'Jamena a vyzvali miestne úrady, aby hľadali cestu k zmiereniu so susedným Sudánom. Uviedol to francúzsky vyslanec OSN Jean-Maurice Ripert. Sudán a Čad sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za tohtoročné cezhraničné povstalecké útoky.
Sudánski utečenci v tábore Džabál vyslancom OSN povedali, že sa chcú vrátiť do svojich domovov v Darfúre, ale len v tom prípade, ak im OSN môže zaručiť bezpečnosť proti útokom obávaných arabských milícií zvaných džandžavídi, spriahnutých so sudánskou vládou.
Sudán je pod tlakom, aby povolil rýchlejšie nasadenie spojenej 26-tisícovej mierovej misie OSN a Africkej únie (AÚ) v Darfúre. V regióne, ktoré má veľkosť Francúzska, sa totiž stále nachádza len 9000 mierotvorcov.
Svoje domovy v dôsledku nájazdov džandžavídov zo Sudánu museli opustiť aj čadskí civilisti. Tieto útoky, ako aj ofenzíva čadských protivládnych vzbúrencov na východe krajiny vystupňovali etnické násilie.
Darfúrski vzbúrenci sa v roku 2003 chopili zbraní s tým, že Chartúm zanedbáva prevažne nearabský región. Medzinárodní experti hovoria, že konflikt mal za následok najmenej 200.000 obetí. Sudánska vláda tvrdí, že zahynulo 10.000 ľudí.