Vo videoprenose z Harare americký veľvyslanec v Zimbabwe James McGee uviedol, že "o tom nemožno pochybovať. "Deje sa to. Je to veľmi cielená kampaň," reagoval na novinársku otázku, či podľa neho zimbabwianska vláda zneužíva potravinovú pomoc ako zbraň.
"Ak prídete ako člen vládnucej strany ZANU-PF, máte k potravinám prístup cez vládu. Ak ste členom opozičnej strany MDC, musíte odovzdať svoj členský preukaz alebo preukaz totožnosti vládnym úradníkom, aby ste jedlo dostali," uviedol McGee. Podľa veľvyslanca to znamená, že vláda tieto preukazy zadrží až do skončenia volieb a títo ľudia sa na nich nebudú môcť zúčastniť. "Jediná možnosť, ako sa dostať k potravinám teda je, že sa vzdáte práva voliť," konštatoval. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack neskôr novinárom povedal, že Mugabeho vláda sa "pokúša využiť jedlo ako politickú zbraň."
V parlamentných voľbách 29. marca, ktoré sa konali v ten istý deň ako prezidentské, nezískala vládnuca Mugabeho Zimbabwianska africká národná únia - Vlastenecký front (ZANU-PF) väčšinu v parlamente, po prvý raz od získania nezávislosti Zimbabwe v roku 1980, oproti hlavnému opozičnému Hnutiu za demokratickú zmenu (MDC). V prvom kole voľby hlavy štátu porazil líder MDC Morgan Tsvangirai Mugabeho, podľa oficiálnych výsledkov však nezískal úplnú väčšinu. Obaja sa stretnú v druhom kole 27. júna.