Peking 6. júna (TASR) - Čínska vláda vyšle tím zdravotníkov do oblastí postihnutých ničivým zemetrasením, aby vykonali operácie vracajúce plodnosť ženám, ktoré sa v minulosti nechali sterilizovať a pri prírodnej katastrofe im zahynulo jediné dieťa. Umožní im tak mať ďalšieho potomka, informovala dnes štátna tlačová agentúra Sinchua.
Zdravotníci poskytnú podporu párom, ktoré chcú mať ďalšie dieťa, uviedla agentúra s odvolaním sa na vyjadrenie riaditeľa kancelárie pre vedu a techniku Národnej komisie pre plánovanie populácie a rodiny Čanga Šikuna.
Oznámenie prišlo v čase, kedy stále väčší počet rodičov z celej zemetrasením zasiahnutej provincie požaduje od vlády vysvetlenie, prečo sa počas otrasov zrútilo také množstvo škôl. Mnoho rodičov je presvedčených, že za nekvalitnú prácu pri výstavbe škôl je zodpovedná korupcia. Pri zemetrasení zahynulo najmenej 69.000 ľudí.
Zdravotníci budú poskytovať aj bezplatné poradenstvo, chirurgické zákroky a vykonávať umelé oplodnenie, uviedla agentúra Sinchua.
V súlade s čínskou politikou jedného dieťaťa môžu rodičia, ktorí stratili dieťa alebo sa im narodil postihnutý potomok, mať ešte jedno.
Komisia pre plánovanie populácie a rodiny v provincii S'čchuan odhadla, že pri zemetrasení zahynulo približne 7000 a bolo zranených 16.000 jedináčikov.