Belehrad 6. júna (TASR) - Srbsko očakáva, že dostane rozsiahle právomoci pri správe srbských oblastí Kosova na základe plánu, ktorý zvažuje Organizácia Spojených národov. Uviedol to dnes srbský minister pre Kosovo Slobodan Samardžič.
V rozhovore pre agentúru Reuters informoval, že OSN súhlasila s hlavnými prvkami srbského návrhu predloženého po tom, ako albánska väčšina v Kosove vo februári jednostranne vyhlásila nezávislosť.
Belehrad podľa ministra navrhuje partnerstvo s Misiou OSN v Kosove (UNMIK), v rámci ktorého by mal právo prevádzkovať dôležité služby v oblastiach Kosova obývaných srbskou menšinou. Albánci sa obávajú, že takáto dohody hraničí s rozdelením Kosova.
"Identifikovali sme šesť oblastí, ktoré sú kľúčové pre život Srbov a ich prežitie v Kosove," povedal Samardžič. Ide o políciu, colnú službu, justíciu, kontrolu srbsko-kosovskej hranice, dopravu a telekomunikácie, ako aj ochranu srbského kultúrneho dedičstva.
"Tieto paralelné inštitúcie, toto funkčné rozdelenie len vyjadruje realitu," uviedol Samardžič. "Náš návrh bol prijatý, no stal sa súčasťou návrhov generálneho tajomníka OSN o novom usporiadaní UNMIK. Jeho list očakávame každú chvíľu."
OSN a Európska únia skúmajú spôsoby, ako získať súhlas Srbska a tým aj Ruska s 2200-člennou policajnou a právnou misiou EÚ v Kosove (EULEX), ktorú Belehrad i Moskva považujú za protiprávnu. EULEX mala prevziať kompetencie od UNMIK 15. júna, keď vstúpi do platnosti prvá kosovská ústava. Kosovskí Albánci očakávajú, že v tomto termíne im tiež OSN odovzdá celý rad právomocí.
Samardžič zdôraznil, že Srbsko je kategoricky proti EULEX ako misii určenej na upevnenie nezávislosti Kosova, ako aj proti akejkoľvek úprave právomocí UNMIK bez novej alebo pozmenenej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
"Ak by EÚ vytvorila novú misiu, ktorá by bola pilierom UNMIK v Kosove, ako to dosiaľ urobila v ekonomickej sfére, nemali by sme proti nej nič," dodal Samardžič. Západ podľa neho súri generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby situáciu vyriešil pred budúcotýždňovou proklamáciou kosovskej ústavy.
Belehrad sa sústreďuje na komunálne inštitúcie s predstaviteľmi volenými kosovskými Srbmi a lojálne Srbsku, ktoré ich bude financovať rovnako, ako od roku 1999 financuje ich zdravotníctvo a školstvo.
"Máme tu viac-menej zmrazený konflikt, ktorý bude trvať dlho a vyriešia ho jedine rokovania," dodal Samardžič. "Srbi budú naďalej viesť vlastný život v Kosove a Srbsko bude realizovať vlastnú politiku v Kosove, kde bude môcť."