Damask 5. júna (TASR) - Minister obrany SR Jaroslav Baška dnes priletel do Sýrie pri príležitosti odchodu slovenského kontingentu z misie UNDOF na Golanských výšinách. Po prílete a uvítaní v hlavnom meste Damask minister navštívil Ummajovskú mešitu a trh Hamídíja.
"Som prvýkrát v Sýrii a určite nie posledný. Oslovilo ma to tu, je to úplne iná krajina, iné náboženstvo," uviedol po prehliadke mešity minister Baška pre TASR. "V tejto mešite je aj hlava Jána Krstiteľa a mešita patrí medzi štyri najposvätnejšie miesta moslimov," doplnil minister.
Minister Baška sa stretol aj so svojím rezortným kolegom Hasanom Alím Turkmáním v budove sýrskeho ministerstva obrany. "Sýrsky minister poďakoval našim vojakom za ich desaťročné pôsobenie na Golanských výšinách. Zaželal som mu, aby Golany boli čo najskôr vrátené Sýrii," povedal Baška. "Rokovania nie sú jednoduché, teraz je šanca cez Turecko, ktoré tu pôsobí ako mediátor," uzatvoril minister.
V piatok slovenský minister obrany spolu s delegáciou navštívi hlavný tábor misie UNDOF na Golanských výšinách, aby odovzdal pozície odchádzajúceho slovenského kontingentu chorvátskym vojakom. Prvých 47 z 95 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR opustilo Sýriu už dnes. Odchod ostatných naplánovali na 12. júna.
Rezort obrany zdôvodňuje stiahnutie kontingentu z Golanských výšin tým, že sa chce v blízkej budúcnosti sústrediť na dve až tri oblasti s väčším počtom vojakov, a to v operáciách a misiách, ktoré predstavujú zo zahraničnopolitického hľadiska prioritu. Ide predovšetkým o Balkán (KFOR a ALTHEA), Cyprus (UNFICYP) a Afganistan (ISAF). Personálne a finančné zdroje, ktoré sa uvoľnia po skončení misie UNDOF, sa podľa ministerstva obrany využijú na zvýšenie počtu slovenských vojakov v operáciách ISAF a KFOR.
Hlavnými úlohami slovenských jednotiek na Golanských výšinách bolo udržiavať neustály dohľad nad priestorom zodpovednosti od izraelských pozícií na severe až po dedinu Jabata a slovenskú pozíciu na juhu s dôrazom na priestor separácie. Uskutočňovali pešie, motorizované a špeciálne hliadky s cieľom zistiť a hlásiť všetky narušenia Ženevskej dohody.
V období od 20. mája 1998 do 12. júna 2008 v misii UNDOF pôsobilo 95 príslušníkov OS a na pozorovateľských pozíciách sa vystriedalo vyše 1100 slovenských vojakov vrátane dôstojníkov na pozíciách velenia misie. V ostatných rokoch v misii pôsobili aj príslušníčky OS. Slovenskí vojaci plnia úlohy v rámci organizačného začlenenia do rakúskeho práporu AUSBATT. Slovenská 3. rota v zostave rakúskeho práporu plní svoje úlohy zo siedmich stálych pozícií v priestore o rozlohe 58 štvorcových kilometrov.
Operácia UNDOF bola vytvorená na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z mája 1974 s cieľom monitorovať dodržiavanie prímeria medzi Sýriou a Izraelom.
(osobitný spravodajca Matej Štepiansky) mk hy