PEKING 5. júna (SITA/AFP) - Čína podráždene reagovala na požiadavku Spojených štátov amerických, aby Peking prepustil politických väzňov, ktorých počas krvavého zákroku na námestí Ťien an-men v roku 1989 zadržala čínska polícia.
"Spojené štáty každý jeden rok neopodstatnene obviňujú Čínu, čím vážnym spôsobom narušujú normy medzinárodných vzťahov a hrubo zasahujú do vnútorných záležitostí Číny," povedala hovorca ministerstva zahraničných vecí Čchin Kang. "Čína vyjadruje veľkú nespokojnosť a nesúhlas. Žiadame USA, aby okamžite skorigovali svoje mylné praktiky a prestali s vytváraním prekážok vo vývoji ázijsko-amerických vzťahov," povedal hovorca, ktorý tým reagoval na utorkové vyhlásenia hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí McCormacka, ktorých tabuizovanú demonštrácii nazval "brutálnou a tragickou udalosťou".
Hovorca vyzval Čínu, aby prijala kroky na zlepšenie svojho medzinárodného imidžu pred blížiacimi sa olympijskými hrami tým, že sa prizná k tomuto masakru a tiež k tisícom zabitých, zadržaných a nezvestných ľudí". "Zároveň vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo na Peking tlak a prepustilo ľudí, ktorí čelia obvineniam z účasti na demonštrácii," vyhlásil a dodal, že 50 až 200 ľudí je stále zavretých vo väzniciach.
Včera si tisíce ľudí na zhromaždení v Hong Kongu pripomenulo 19. výročie udalosti v Pekingu, kde stovky a možno aj tisíce ľudí zahynuli, keď čínska vláda v roku 1989 nasadila armádu na potlačenie pokojných protestov na námestí Ťien an-men. Čína doteraz nezmenila svoj postoj, podľa ktorého bola vojenská akcia nutná, aby sa predišlo kontrarevolučnému povstaniu. Krvavé potlačenie protestov zostáva v dejinách krajiny zakázanou témou. Bývalá britská kolónia Hong Kong, v ktorej sa aj po zjednotení s Čínou v roku 1997 zachoval odlišný hospodársky a právny systém, je jediným miestom v Číne, kde si obete masakry pripomínajú.