AL FASHIR 5. júna (SITA/AFP) - Vyslanci Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) odcestovali vo štvrtok do sudánskeho vojnou zmietaného regiónu Dárfúr. Veľvyslanci z 15 členských štátov BR odcestovali do Al Fashiru, hlavného mesta severnej provincie, kde sídli základňa spoločných mierových síl Africkej únie (AÚ) a OSN pred začiatkom najväčšej mierovej misie OSN.
Veľvyslanci odcestovali do sporného regiónu potom, ako žalobca Medzinárodného trestného tribunálu (ICC) Luis Monero-Ocampo vo štvrtok ráno informoval BR OSN o tom, že Sudán odmietol odovzdať podozrivých vojnových zločincov. V stredu Sudán uviedol, že Chartúm nikdy nevydá žiadneho Sudánca do Haagu a začal útočiť voči žalobcom z
Podľa najnovších údajov OSN zomrelo na následky bojov, hladomoru a chorôb viac ako 300 000 ľudí a viac ako 2,2 milióna opustilo svoje domovy. Podľa Sudánu je počet obetí 10 000.
Konflikt v Dárfúre je považovaný za jednu z najväčších humanitárnych kríz sveta. OSN doteraz tvrdila, že počas päťročného konfliktu, v ktorom od roku 2003 bojujú etnickí africkí povstalci proti arabskej milícii podporovanej ústrednou vládou, prišlo o život 200 tisíc ľudí a 2,2 milióna ľudí utieklo zo svojich domovov.
Sudánska vláda odmieta tvrdenia, že organizuje útoky arabských milícií nazývaných Džandžavíd.
Africká únia v roku 2004 vyslala do Dárfúru svoje jednotky, ich pôsobenie v oblasti však nebolo úspešné. Od 1. januára pôsobia v oblasti spoločné jednotky AÚ a OSN v rámci misie UNAMID, ktorých plné nasadenie sa očakáva začiatkom budúceho roku. V oblasti pôsobí zatiaľ 9000 vojakov z celkového plánovaného počtu
19 555. Po nadobudnutí plnej kapacity bude UNAMID najväčšou mierovou operáciou OSN.