Brusel 4. júna (TASR) - Na problematiku nútenej prostitúcie sa dnes rozhodol opätovne poukázať Európsky parlament a v súvislosti s nadchádzajúcimi majstrovstvami Európy vo futbale dáva tomuto javu "červenú kartu".
Parlamentný výbor pre práva žien pripomína, že počet obetí obchodovania s ľuďmi sa z roka na rok zvyšuje. Z celkového počtu 2,4 milióna osôb je vyše 43 percent obeťou nútenej prostitúcie, pričom práve počas dôležitých športových podujatí dopyt po sexuálnych službách narastá.
"Každoročne sa okolo 800.000 žien stáva obeťou obchodu s ľuďmi. Ide o jedno z najhorších porušení ľudských práv v súčasnosti," tvrdí nemecká poslankyňa Lissy Grönerová.
Kampaň proti nútenej prostitúcii spustil parlamentný výbor aj pred futbalovými majstrovstvami sveta v Nemecku v roku 2006 a podľa výboru aj táto iniciatíva prispela k obmedzeniu nútenej prostitúcie a obchodovania so ženami.
"Európske majstrovstvá sú príležitosťou znovu pripomenúť, že v priebehu veľkých športových podujatí kvitne prostitúcia a kvitne aj nútená prostitúcia, pretože keď to poviem tak celkom vulgárne, je nedostatok tovaru, čiže ten dopyt je podstatne väčší. Oceňujem aj posilnenie polície počas majstrovstiev a kontroly na hraniciach, aby sa predišlo nielen výtržnostiam, ale aj nútenej prostitúcii," zdôrazňuje slovenská poslankyňa EP a predsedníčka výboru Anna Záborská.
Veľkú úlohu by v boji proti nútenej prostitúcii mali podľa nej zohrávať okrem politikov a rodičov aj médiá a mimovládne ženské organizácie, ktoré by mali sprostredkovávať občanom informácie o tejto hrozbe.
"Ja som presvedčená, že hlavne v nových štátoch EÚ ľudia veľmi málo vedia o tom, ako dopadnú mnohé au-pairky, mnohé čašníčky. Tým, že u nás sa o tom dlhé roky nehovorilo, tak je to téma, ktorá proste nie je in. Musím povedať, že ani na našich ministerstvách sa tomu nevenuje dostatok pozornosti, ani dostatok finančných prostriedkov, pretože treba na to vyčleniť aj peniaze a možno aj peniaze pre mimovládne organizácie, ktoré sa tým zaoberajú," myslí si slovenská europoslankyňa.
Záborská súčasne kritizovala nezáujem zo strany Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a Európskej futbalovej únie (UEFA), ktoré sa od tohto problému dištancujú. Predsedníčka výboru EP s týmto postojom nesúhlasí.
"Keď majú zodpovednosť za rozbité výklady, tak by mali mať zodpovednosť aj za to, či sa počas takýchto majstrovstiev nezneužívajú sexuálne mladí ľudia," uzavrela Záborská.