Jedným z prejavov napätia a vyhrotených vzťahov je zrušenie nepísaného pravidla tzv. párovania, keď v prípade neprítomnosti člena vlády či niekoho z koaličných poslancov - napríklad kvôli zahraničnej ceste či chorobe - rovnaký počet opozičných poslancov gentlemansky nehlasoval.
K napätiu prispela nejednotnosť ODS, ktorej traja poslanci pri hlasovaní o zákone o cirkevných reštitúciách opakovane vypovedali vnútrostranícku poslušnosť, ale aj chúťky vládnej koalície, ktorá má hlasy dvoch prebehlíkov z ČSSD, na zmenu pomerov vo výboroch vo svoj prospech.
Socialisti, ktorí dnes dohodu o párovaní verejne vypovedali, neskrývajú nádej, že spolu s hlasmi troch rebelantov z ODS by mohli koalíciu premiéra Mirka Topolánka potrápiť, prípadne sa usilovať aj o predčasné voľby. A naopak, koaličné strany chcú svoju nepatrnú prevahu v Poslaneckej snemovni zužitkovať na ovládnutie výborov formou zníženia počtu členov. Pochopiteľne, koaličné strany by chceli z výborov vytlačiť niekoho z opozície. V dôsledku volebného výsledku z roku 2006, ktorý bol v prepočte na mandáty koalície a opozície 100:100, sú dnes sily v parlamentných výboroch vyrovnané.
Opozícia dnes varovala, že ak sa koaliční poslanci odhodlajú k zmene pomerov vo výboroch, mohlo by to mať aj súdnu dohru na ústavnom súde. Podľa ČSSD platný rokovací poriadok dolnej komory neumožňuje, aby poslanca z výboru vyhodili proti jeho vôli.
Pán (Mirek) Topolánek a jeho koalícia teraz zbierajú porážku za porážkou, a asi preto, aby si zvýšili sebavedomie, rozhodli sa, že to urobia na úkor pomerného zastúpenia v Poslaneckej snemovni, vyhlásil predseda Poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Politický boj sa vedie aj o možnosť zvýšiť počet podpredsedov Poslaneckej snemovne. Koalícia zvažuje, že by ďalšie kreslo mohol získať nominant Strany zelených. A verejným tajomstvom je, že by sa novou podpredsedníčkou dolnej komory mala stať terajšia šéfka poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques. O pomeroch vo vládnej koalícii vypovedá aj to, že dve zelené poslankyne sú proti. Jedného rebelanta, Ludvíka Hovorku, má aj tretia koaličná strana - KDU-ČSL. Jeho vlastný postoj sa môže prejaviť už pri pokuse prehlasovať prezidentovo veto tzv. antidiskriminačného zákona. Koalícia nesúhlasí s názorom prezidenta, že zákon je zbytočný, a obáva sa aj hrozby sankcií zo strany Bruselu. Česko sa totiž zaviazalo k prijatiu tejto normy už pri vstupe do EÚ.
Analytici a komentátori sa zhodujú, že Topolánkova vládna koalícia čelí vážnej kríze, ale rozchádzajú sa v tom, či by sa to mohlo skončiť až predčasnými voľbami. Tie by totiž aj tak nemohli byť skôr než v druhej polovici roku 2009. Pravdepodobnejšie je to, že spory v koalícii sa podpíšu na reformných plánoch vlády.
Organizmus (koalície) bol napadnutý virózou, použil dnes lekársku terminológiu uznávaný politický analytik Petr Nováček. Musíme sa pripraviť na to, že veľké reformy sa už nedostavia, dodal. Vláda má pritom na programe dôchodkovú reformu či druhú fázu reformy zdravotníctva, ktorá obsahuje aj privatizáciu poisťovní.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh