Kyjev 4. júna (TASR) - Predstaviteľ ukrajinského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že jeho vláda bude namietať proti akémukoľvek rozšíreniu či posilneniu ruských námorných síl na Kryme. Napätie medzi dvoma bývalými sovietskymi republikami tak naďalej rastie.
"(Zmluva z roku 1997 medzi Ruskom a Ukrajinou) jasne hovorí, aké (ruské) lode môžu kotviť v (ukrajinskej) provincii Krym... a žiadne rozširovanie ruských síl v Ukrajine nebude dovolené," povedal Vasyl Kirilič, hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.
Zmluva podpísaná v roku 1997 dáva Rusku právo mať vojenské lode v Sevastopole do roku 2017. Medzi Kyjevom a Kremľom sú nezhody v súvislosti s budúcnosťou tejto vojenskej flotily, keďže ukrajinská vláda, s ambíciou vstúpiť do NATO, hovorí, že Rusi musia odísť tak skoro, ako to bude možné, pričom nacionalisti z ruskej vlády sa domnievajú, že flotila musí na Kryme zostať do roku 2017 a možno i dlhšie.
Kirilič nechal dvere otvorené na rokovania o výmene niektorých lodí, ale vylúčil akékoľvek posilnenie ruských vojenských síl s tým, že by to nebolo "ani prijateľné ani logické".
Hovorca to povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve v reakcii na vyjadrenia veliteľa ruských námorných síl admirála Vladimira Vysockého z 30. mája, ktorý uviedol, že ruská čiernomorská flotila starne a potrebuje posilnenie alebo výmeny lodí.
Vysockij podľa ruských médií uviedol, že ak by Rusko chcelo, mohlo by zvýšiť počet vojnových lodí v Sevastopole z dnešných 35 na 100 a tiež viac ako zdvojnásobiť počet vojakov z 11.500 na 25.000.
Kirilič kategoricky odmietol Vysockého náznaky s tým, že zmluva presne uvádza typ a mená lodí, ktoré môžu kotviť v Sevastopole, čím zamedzil akékoľvek budúce posilnenie ruskej flotily.
V samotnom regióne je prítomnosť ruských vojenských lodí príčinou rozporov, keďže majoritná skupina etnických Rusov flotilu podporuje, ale minoritní etnickí Tatári a Ukrajinci sa stavajú proti jej prítomnosti na Kryme.
Predseda ruskej dumy Boris Gryzlov dnes v Moskve podľa ruských médií varoval, že ak bude Ukrajina pokračovať vo svojom zvýšenom úsilí stať sa členom NATO a presadzovať rýchly odchod ruskej flotily z Krymu, bude to mať "tvrdé následky".
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.