Budapešť 3. júna (TASR) Prípravy osláv 261. výročia znovuosídlenia Mlynkov Slovákmi, ktoré sa konajú v sobotu 7. júna, sprevádzajú problémy. Obecná samospráva dokonca vyhlásila, že ak tamojší Slováci chcú pozvať na podujatie politikov, tak oni zas môžu pozvať Maďarskú gardu, informoval dnes TASR člen Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Imrich Fuhl.
Podľa jeho slov sa nevedeli dohodnúť s obecnou samosprávou, ako majú prebiehať oslavy, ako ich osláviť spoločne.
Oni totiž nesúhlasili ani s tým, aby sme pozvali politikov, teda vrátane slovenského vicepremiéra Dušana Čaploviča. Keď sme trvali na tom, že pozveme Pétera Kissa (pozn. TASR: šéf úradu maďarskej vlády a minister) aj pána Čaploviča, tak na to odpoveď bola taká, že keď vy takto, tak my by sme mohli pozvať Maďarskú gardu. Trošku sme sa aj zľakli, ale vraj to nemusíme brať tak vážne, teda dúfame, že tam Maďarská garda nebude 7. júna, povedal Fuhl.
Ako dodal, Kiss nepotvrdil účasť, podpredseda slovenskej vlády zas sľúbil, že určite príde.
Oslavy budú podľa slov Fuhla vyzerať teraz trošku čudne. Pôvodný scenár už viac ako desať rokov bol taký, že sa konala slávnostná svätá omša, bolo kladenie vencov v pamätnom parku, spomienka na slovenských predkov, slávnostný prejav, kultúrny program a ples.
Žiaľ, obecná samospráva nie je ochotná akceptovať tento náš tradičný slovenský scenár osláv narodenín obce, ktoré mieni usporiadať po novom. Oni nechceli o tom ani počuť, namiesto toho vymysleli, aby sa to celé začalo na cintoríne. S tým sme samozrejme nemohli súhlasiť, lebo trošku nám to pripomína, akoby chceli pochovávať Slovákov v Mlynkoch, alebo našu slovenskosť, uviedol člen Slovenskej samosprávy v Mlynkoch.
Nebude ani jednotná pozvánka, obec chcela zdôrazniť na nej niečo iné, ako samospráva Slovákov, tí zas trvali na tom, že ide o tradičný slovenský sviatok, keď sa oslavuje znovuosídlenie Mlynkov Slovákmi. Oni tam už plietli do toho všeličo iné. Tak sme cítili, že práve tú slovenskú stránku chceli trochu obmedziť, uzavrel Fuhl.
Mlynky sú jediná obec v Maďarsku, kde sa viac ako polovica obyvateľstva hlási k slovenskej národnosti. Nachádza sa asi 30 km severozápadne od Budapešti. Kauza Slovenského domu v Mlynkoch, ktorá vypukla v marci po prijatí uznesenia obecnej samosprávy o úprave jeho využívania tamojšími organizáciami Slovákov, má vplyv aj na medzištátne vzťahy medzi SR a Maďarskom.