Ženeva 2. júna (TASR) - Odchádzajúca vysoká komisárka OSN pre ľudské práva, Kanaďanka Louise Arbourová, dnes v rozlúčkovou prejave v Ženeve ostro vystúpila proti zlému zaobchádzaniu so ženami a s homosexuálmi v mnohých krajinách a vyzvala na odsúdenie porušovania ľudských práv, nech k nemu dochádza kdekoľvek.
Arbourová odchádza z funkcie komisárky koncom júna. V prejave v ženevskom sídle tiež vyzvala Radu OSN pre ľudské práva, aby odsúdila antisemitizmus aj islamofóbiu a verejne sa vyjadrovala proti zlému zaobchádzaniu s menšinami, prisťahovalcami či ľuďmi zo spoločenských kást, ktoré sú vnímané ako nižšie.
"Ženy zbavené občianskych práv majú v mnohých krajinách obmedzenú možnosť vlastniť alebo spravovať majetok, a to vďaka nespravodlivým zákonom týkajúcim sa rozvodov či dedičstva," uviedla Arbourová pred 47-členným orgánom, kde islamské krajiny dostávajú v veľký priestor v rokovacom programe.
"Predsudky naďalej spôsobujú, že ľudské práva a dôstojnosť sa odopierajú miliónom ľuďom po celom svete len na základe takej neškodnej, nevinnej skutočnosti, ako je sexuálna orientácia či príslušnosť ku kaste," zdôraznila vysoká komisárka.
Niektoré islamské a africké krajiny v Rade OSN pre ľudské práva, ktoré majú väčšinu, ak ich podporia zvyčajní spojenci Rusko, Čína a Kuba, často rozhnevali Arbourovej názory. Pritom neraz sa vyjadrila proti politike Izraela.
Mnohé krajiny vo väčšinovej skupine sa ani veľmi netaja túžbou dostať úrad vysokého komisára pod kontrolu rady. Zatiaľ však menovacie právo podlieha generálnemu tajomníkovi OSN.
Arbourová dnes kritizovala aj predsudky a kroky proti ilegálnym prisťahovalcom v Európe, zvlášť v Taliansku.
Kanaďanka takisto pripustila, že ešte stále existuje skepsa v súvislosti s Radou OSN pre ľudské práva, ktorú zriadili pred dvoma rokmi ako náhradu za zdiskreditovanú predchodkyňu, Komisiu OSN pre ľudské práva.
Podľa slov Arbourovej v jej rozlúčkovom príhovore režim v Mjanmarsku nebol donútený zodpovedať sa za dlhodobé porušovanie ľudských práv a práve to ho ešte viac povzbudilo, takže po minulomesačnom ničivom cyklóne odmietal zahraničnú pomoc. Vláda v Rangúne neskôr reagovala na medzinárodné pobúrenie vyhlásením, že prijme odôvodnenú zahraničnú pomoc, ale viacerí humanitárni pracovníci sa stále sťažujú na byrokraciu, ktorá im bráni v úsilí.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.
1 jam juh