Káthmandu 2. júna (TASR) - Zosadený 60-ročný kráľ Gjanéndra sa teší na život radového občana, uviedla dnes nepálska vláda po svojom prvom zasadnutí od minulotýždňového zrušenia 239-ročnej monarchie v Nepále.
Minister vnútra Krišna Prasad Sitaula povedal novinárom po 30-minútovej schôdzke s kráľom, že monarchovi nerobilo problém zmieriť sa s rozhodnutím o zrušení kráľovstva. Gjanéndra je pripravený opustiť kráľovský palác do dvoch týždňov, len čo si nájde vlastný dom, pretože v súkromnom dome v luxusnej štvrti, kde žil do nástupu na trón v roku 2001, už dnes býva jeho syn Paras s rodinou.
Nové ústavodarné zhromaždenie pri stredajšom historickom hlasovaní premenilo monarchiu na republiku a dalo Gjanéndrovi dva týždne na to, aby opustil rozľahlý palác v centre metropoly Káthmandu, z ktorého má byť národné múzeum.
Avšak politické strany sa ešte nedohodli na zložení novej vlády a voľbe prezidenta. Jadrom ich sporu je najmä obsadenie kľúčových funkcií prezidenta a premiéra v najnovšej republike sveta. Maoisti, ktorí vyšli z aprílových volieb prekvapivo ako najsilnejšia strana, nemajú väčšinu, chcú však obidve funkcie.
Druhá najsilnejšia politická strana, centristický Nepálsky kongres, však tvrdí, že maoisti chcú priveľa. Podľa dohody politických strán by funkcia prezidenta mala byť symbolická a moc by v novej republike mal mať v rukách vplyvný premiér.
Maoisti pohrozili pouličnými protestmi, ak im ostatní nedovolia vytvoriť vládu podľa ich želania do dvoch či troch dní.
Zrušenie monarchie bolo súčasťou mierovej dohody, ktorá ukončila dlhoročnú občiansku vojnu v Nepále s vyše 13.000 obeťami na životoch.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.