SME

Zomrel svetoznámy módny návrhár Yves Saint Laurent

Francúzsky módny návrhár Yves Saint Laurent je mŕtvy. Zomrel v nedeľu večer v Paríži po dlhej chorobe vo veku 71 rokov.

Módny návrhár Yves Saint Laurent v objatí francúzskej top modelky Laetitie CastyMódny návrhár Yves Saint Laurent v objatí francúzskej top modelky Laetitie Casty (Zdroj: REUTERS)

Svetoznámy francúzsky módny návrhár Yves Saint Laurent je mŕtvy. Zomrel v nedeľu večer v Paríži po dlhej chorobe vo veku 71 rokov. Oznámil to jeho dlhoročný priateľ a spoločník Pierre Bergé, na ktorého sa odvolala agentúra AP.

Občianskym menom Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent sa narodil 1. augusta 1936 v alžírskom prímorskom meste Oran (arabsky Wahran). Preslávil sa najmä ako autor nohavicových kostýmov. Veľkú slávu získal v roku 1966 dámskym smokingom. Začiatkom roku 2002 sa stiahol do súkromia, jeho značku YSL tri roky predtým kúpil taliansky módny konglomerát Gucci Group.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svoju vášeň pre kostýmy objavil Saint Laurent počas divadelného predstavenia Moliérovej hry Critique de l'École des femmes. Už ako 11-ročný začal kresliť skice a návrhy divadelných kostýmov. Svet módy bol pre mladého Saint Laurenta aj útočiskom pred posmeškami spolužiakov.

V roku 1953 prišiel ako 17-ročný do Paríža, kde študoval školu módy Chambre Syndicale de la Haute Couture. Jeho návrhy zverejňoval prestížny časopis Vogue, ktorého riaditeľ Michel de Brunhoff predstavil mladého návrhára slávnemu krajanovi Christianovi Diorovi. Saint Laurent uňho pracoval až do jeho smrti v roku 1957.

Na Diorovom pohrebe Saint Laurent spoznal svojho neskoršieho obchodného a životného partnera Pierra Bergého. Keď mal 21 rokov, poverili ho záchranou krachujúceho módneho domu Christian Dior. Jeho prvá kolekcia pod touto značkou s názvom Ligne Trapéze bola celosvetovým úspechom. V roku 1958 predstavil prvú vlastnú kolekciu u Diora. Kostýmy zbavil vypchávok a výstuh v páse, na hrudi a pleciach, zachoval však bohatosť typickú pre značku Dior.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1960 odišiel Saint Laurent na povinnú vojenskú službu do Alžírska, kde od roku 1955 zúrila vojna. Po niekoľkých dňoch sa nervovo zrútil. Previezli ho na psychiatriu, kde bol vystavený elektrošokom a sedatívam. Následkom tejto liečby bola jeho doživotná závislosť od drog, pre ktorú s ním Dior rozviazal pracovný pomer.

Priateľ Bergé pomohol Saint Laurentovi dostať sa z najhoršieho a v roku 1961 sa mohol módny návrhár konečne osamostatniť pod vlastnou značkou YSL. Okamžite začal pracovať pre módny dom Bergé. Dvojica sa priateľsky rozišla v roku 1976.

Niektoré kolekcie Saint Laurenta boli v 60. rokoch považované za škandalózne. Bol jedným z prvých návrhárov, ktorý začal používať priehľadné látky (Nude-Look). Dôsledné používanie čiernych látok a elastického materiálu jersey sa spočiatku nestretlo s pochopením, ale aj tento trend sa nakoniec presadil. V 60. a 70. rokoch pomohol Saint Laurent spopularizovať tvídové obleky, úzke nohavice, čižmy do výšky stehien a klasický nohavicový oblek pre ženy. Jeho múzami boli Loulou de La Falaisová, Betty Catrouxová a Catherine Deneuvová.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1971 predstavil líniu YSL Beauté - kolekciu parfumov a dekoratívnej kozmetiky. Reklamná kampaň pre nový prvý pánsky parfum s názvom YSL spôsobila obrovský škandál, pretože na fotografiách pózoval nahý Saint Laurant s flakónom zakrývajúcim jeho mužstvo. Okrem YSL predstavil v roku 1971 aj dámsky parfum Rive Gauche (ľavý breh). Ďalším škandálom na tomto poli bolo uvedenie jeho klasického parfumu Opium (1977). Nasledovali parfumy Kouros (1981), Paris (1983), Jazz (1988), Yvresse/Champagne (1993), Opium pour Homme (1995), Live Jazz (1998), Nu (2001 a 2002) a M7 (2002). Pánsky parfum M7 spôsobil obdobný škandál ako prvý Saint Laurentov parfum. Na fotografiách v reklamnej kampani sa tentoraz objavilo nahé telo francúzskeho majstra Európy v džude Samuela de Cubbera, avšak jeho mužstvo už nezakrýval ani len flakón.

SkryťVypnúť reklamu

Odchod z módneho biznisu v roku 2002 bol veľkolepý. Pre Saint Laurenta prišli do Paríža poslednýkrát predviesť kolekcie jeho obľúbené modelky Naomi Campbellová, Jerry Hallová a Laetitia Casta. Herečka Catherine Deneuvová mu zaspievala jeho najobľúbenejšiu skladbu.

Yves Saint Laurent nikdy nebol dobrým obchodníkom a tak sa jeho módny dom sa dostal v polovici 90. rokov do straty. V roku 1993 kúpila farmaceutická firma Sanofi spoločnosť Yves Saint Laurent za približne 600 miliónov dolárov. Značku YSL kúpil v roku 1999 Gucci. Americký návrhár Tom Ford bol zodpovedný za dizajn konfekčnej línie Rive Gauche a kozmetickej značky YSL Beauté, zatiaľ, čo Saint Laurent naďalej navrhoval šaty v línii haute couture. Nezhody s vedením Gucci Group viedli v roku 2002 k zatvoreniu Yves Saint Laurent Couture.

SkryťVypnúť reklamu

Saint Laurenta v roku 1985 prijal vtedajší francúzsky prezident François Mitterrand do Čestnej légie. V roku 1995 sa stal jej dôstojníkom. Dokumentarista David Teboul sprevádzal v roku 2000 návrhára tri mesiace a nakrútil o ňom dva filmy.

(S využitím materiálov z Wikipedie)

Video: Kolekcia značky YSL pre leto 2008

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 970
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 431
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 950
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 908
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 084
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 416
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 1 757
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

Reklama by podľa prezidentky mohla podnecovať k násiliu.


TASR
Po stretnutí Módího úrad vydal vyhlásenie o „významnom pokroku v rokovaniach“.

Obe strany sa dohodli na harmonograme ďalších diskusií.


TASR
Kristi Noemová.

Ministerka sa stala obeťou krádeže v centre Washingtonu.


TASR 1
Harvardova univerzita

Vláda podľa univerzity ohrozuje akademickú slobodu.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu