Naí Dillí - Najvplyvnejšia ázijská islamská škola sídliaca v severnej Indii vydala po prvý raz fatvu namierenú proti terorizmu. Islamský právny posudok prečítali na konferencii v Naí Dillí, na ktorej sa v sobotu zúčastnilo vyše 15.000 duchovných a študentov. Informovali o tom dnes indické médiá.
Islam je mierumilovné náboženstvo a zakazuje akúkoľvek formu "neoprávneného násilia, porušovania poriadku, krviprelievania, vraždenia a drancovania", citoval popredný duchovný školy Darúl-Ulúm Dévband z fatvy islamských učencov. Terorizmus je podľa nej pliagou ľudstva, ktorá musí byť odstránená.
Škola z mesta Dévband, 150-ročný inštitút kontrolujúci tisíce menších náboženských vzdelávacích zariadení v Indii, už vo februári odsúdila terorizmus ako "neislamský". Islam zakazuje zabíjanie nevinných ľudí, uvádzalo vtedajšie vyhlásenie.
Učenie tejto školy a jej prísny výklad islamského práva sa rozšírili do mnohých krajín vrátane Pakistanu, Afganistanu či Británie. Škola bola opakovane terčom obvinení z podpory radikálnych moslimských hnutí. K jej stúpencom sa často hlásili aj príslušníci afganského Talibanu, čo duchovní školy dôrazne odmietajú.
Analytici označili sobotňajšiu konferenciu za významný krok pri riešení problému terorizmu i pošpinenia obrazu moslimskej komunity v Indii malým počtom extrémistov, ktorí páchajú útoky. V Indii žije približne 140 miliónov moslimov, čo predstavuje asi 13 percent obyvateľstva tejto krajiny a tretiu najväčšiu islamskú populáciu na svete po Indonézii a Pakistane.