Ministerstvo vnútra v podvečer potvrdilo úmrtie jedného človeka pri incidentoch v Aračinove neďaleko Skopje. Celkovo sa zranilo v rôznych častiach krajiny osem ľudí a doteraz polícia zadržala deväť osôb kvôli násilnostiam.
Opozičná albánska Demokratická únia pre integráciu (DUI) už predtým informovala o úmrtí jedného zo svojich členov. Podľa informácií polície bol Nazer Ajvači zabitý pri prestrelke s policajtmi vo volebnej miestnosti. Muž chcel odovzdať do urny hlasy za viaceré osoby. Keď mu to neumožnili, vytiahol pištoľ, na čo predseda volebnej komisie požiadal políciu o pomoc. Policajti zasiahli a smerom k Ajvačimu vystrelili, povedal hovorca polície. Pri tomto incidente sa zranilo najmenej päť ľudí, policajti medzi nimi neboli.
Štátna volebná komisia potvrdila, že z bezpečnostných dôvodov bolo v Aračinove zavretých osem volebných okrskov. Celkovo bolo prerušených v celej krajine hlasovanie v 20 okrskoch, potvrdil predseda macedónskej volebnej komisie Jovan Jozifovski.
Na tlačovej konferencii apeloval na občanov a politických vodcov, aby zastavili násilnosti a umožnili občanom odovzdať hlasy v pokojnej a demokratickej atmosfére.
Vo väčšej časti krajiny sa voľby uskutočnili v pokojnej a férovej atmosfére. Do 13.00 h dosiahla účasť voličov na parlamentných voľbách 28,18 percenta, informovala agentúra APA.
Prezident Branko Crvenkovski vyjadril mimoriadne hlbokú ľútosť nad udalosťami a vyzval občanov, aby sa správali uvedomelo. Aj albánsky Bamir Topi apeloval na svojich krajanov, aby zachovali pokoj. Ako vyhlásil v Tirane, macedónski Albánci sa musia dištancovať od akéhokoľvek násilia.
Jeden človek zahynul a viacero ďalších utrpelo zranenia pri násilných incidentoch, ku ktorým dnes došlo v albánskych oblastiach Macedónska počas predčasných parlamentných volieb. V mestečku Aračinovo pri metropole Skopje po prestrelke zastavili hlasovanie, oznámila volebná komisia.
Štátna tlačová agentúra MIA informovala o zrážkach v ďalších oblastiach severného Macedónska obývaných prevažne etnickými Albáncami. Do jednej prázdnej kaviarne páchatelia tiež hodili menšie výbušné zariadenie.
Policajný zdroj citovaný agentúrou Reuters uviedol, že policajti prenasledovali skupinu neznámych ozbrojencov cez niekoľko dedín, pokým sa nestali terčom streľby v Aračinove. Muži zákona paľbu opätovali a zranili jedného ozbrojenca.
Predstaviteľ albánskej opozičnej Demokratickej únie pre integráciu (DUI) Shefik Duraku však spochybnil túto verziu incidentu. Podľa vlastných slov patril ku konvoju, ktorý pri prevoze volebných urien a materiálu medzi dedinami zastavilo šesť áut s policajtmi v civile. Pri následnej prestrelke zomrel jeden človek z jeho skupiny a dvaja ďalší boli zranení, povedal Duraku pre Reuters.
V metropole Skopje došlo k ďalšej streľbe na dvore školy, v ktorej sa nachádza volebná miestnosť. "Zaútočili na nás," vyhlásil predstaviteľ DUI Izet Mexhiti, ktorý z incidentu obvinil aktivistov Demokratickej strany Albáncov (DPA). Zranenia podľa neho utrpel jeden predstaviteľ DUI a najmenej dvaja okoloidúci.
Vzťahy medzi oboma súperiacimi politickými subjektmi sú zlé od roku 2006, keď DUI, ktorá získala väčšinu albánskych hlasov, ostala za bránami koaličnej vlády v prospech DPA.
Najhoršie násilnosti v Macedónsku od konca albánskeho povstania v roku 2001 sú zlou správou pre krajinu, v ktorej sú terajšie parlamentné voľby vnímané ako skúška pripravenosti začať prístupové rokovania s EÚ ešte v tomto roku. Obavy z oddialenia pomalého postupu k únii vyvolala už predvolebná kampaň poznačená vlnou násilia medzi prívržencami albánskych strán.
Európska skúška
Parlamentné voľby sú vnímané ako skúška pripravenosti pokračovať v prístupovom procese s Európskou úniou. Predvolebnú kampaň totiž zatienilo množstvo násilných incidentov, najmä medzi stúpencami etnických albánskych strán.
Favoritom predčasných volieb je od roku 2006 vládnuca národno-konzervatívna strana VMRO-DPMNE premiéra Nikolu Gruevského, ktorá môže využiť vlnu nacionalizmu po tom, ako Grécko v apríli zablokovalo pozvánku Macedónska do NATO.
Dôvodom je 17-ročný spor okolo pomenovania bývalej juhoslovanskej republiky, ktorého riešenie bude patriť k hlavným úlohám novej vlády spolu so snahou dosiahnuť začatie prístupových rokovaní s EÚ do konca roka.
Takmer 1,8 milióna oprávnených voličov môže odovzdať hlasy do 19.00 h. O 120 kresiel v parlamente bojuje 18 strán, zväzov a občianskych zoskupení s dovedna 1540 kandidátmi. Na hlasovanie bude dohliadať približne 5000 domácich a zahraničných pozorovateľov. Prvé výsledky sa očakávajú neskoro večer.
Gruevského VMRO-DPMNE nastúpila do volieb v spojenectve s 18 menšími stranami, zatiaľ čo hlavný opozičný Sociálnodemokratický zväz (SDSM) zoskupil šesť ľavicovo orientovaných subjektov.
O hlasy Albáncov, ktorí tvoria asi štvrtinu macedónskej populácie, sa uchádzajú opozičná Demokratická únia pre integráciu (DUI) a Demokratická strana Albáncov (DPA), ktorej vystúpenie z koalície v marci v súvislosti s neuznaním Kosova viedlo k pádu vlády.
Autor: R