Quito 31. mája (TASR) - Erupcia sopky na najväčšom ostrove ekvádorského súostrovia Galapágy vyvolala obavy o život vzácnych živočíchov a rastlín žijúcich v tejto oblasti.
Turistickí sprievodcovia a správcovia Galapágskeho národného parku si vo štvrtok všimli ako sopka Cerro Azul na ostrove Isabela začala chrliť lávu, ktorá sa rozlievala zo sedlovitého pohoria.
Ekvádorský geofyzikálny inštitút oznámil, že situáciu sleduje a nie je znepokojujúca, keďže zo sopky zatiaľ uniká len "malé množstvo prachu".
Podľa Oscara Carvajala z národného parku láva už "zničila množstvo porastov". Podľa neho však zatiaľ neohrozila vzácne galapágske korytnačky, ani ľudí žijúcich na ostrove.
Sopka Cerro Azul sa nachádza v neobývanej časti ostrova a je vysoká 1690 metrov. Je jednou z piatich aktívnych vulkánov na Isabele. Naposledy sa prebudila k činnosti v roku 1998 a zničila časť rastlinnej vegetácie.
Galapágy sa nachádzajú až 1000 kilometrov od ekvádorskej pevniny a sú preslávené tým, že tu žijú jedinečné živočíchy ako korytnačky, morské leguány a tereje modronohé - vzácne morské vtáky.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.