Bangkok 31. mája (TASR) - Thajský premiér Samak Sundaravedž dnes povedal, že tvrdo zasiahne proti narastajúcim protivládnym protestom. Tie vypukli v Bangkoku po tom, čo jeden z ministrov urazil kráľa Pchúmipchóna Adundéta.
Vedenie vplyvných ozbrojených síl Thajska v piatok pohrozilo, že zvažuje reakciu v podobe vojenského prevratu ako prostriedku na redukciu napätia.
Thajská armáda má tradične dobré vzťahy s kráľovským palácom a v minulosti jej slovné útoky proti monarchii už neraz slúžili ako zámienky na uchopenie moci.
"Nebudem ustupovať. Porušili ste právo. Mám povinnosť proti vám zasiahnuť. Nemôžte pokračovať. Dám vás odvliecť," odkázal Samak demonštrantom v televíznom vysielaní. Tí v počte asi 1200 ľudí obliehajú most Makawan Rangsan pri Veľkom paláci v thajskej metropole.
Premiér oznámil, že do zásahu proti odporcom vlády povolá početné bezpečnostné zložky. Podľa očitých svedkov je na mieste pripravených zasiahnuť približne 200 policajtov.
Na pouličných demonštráciách, ktoré trvajú od nedele, sa zúčastnilo zhruba 5000 odporcov vlády.
Odborníci sa domnievajú, že armáda môže využiť sociálne nepokoje na uchopenie moci pomocou vojenského puču. To by krajinu vrátilo späť do obdobia politickej nestability spred demokratických parlamentných volieb v decembri 2007.
Svetové veľmoci pozitívne hodnotili voľby ako jeden z krokov k obnoveniu demokracie a ústavného poriadku v tomto štáte juhovýchodnej Ázie.
Ako pripomenula tlačová agentúra Associated Press, opozičné strany sa neustále snažia obviňovať Samakovu vládu z toho, že chce v krajine ukončiť 76 rokov trvajúcu monarchiu a pretvoriť Thajsko na republiku.