Bonn 30. mája (TASR) - K dôležitým záverom pri ochrane rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov dospela medzinárodná konferencia OSN o biodiverzite, ktorá sa dnes skončila v nemeckom Bonne.
Tvrdé dvojtýždňové rokovania zhruba 5000 delegátov z takmer 200 krajín uzavrelo plénum prijatím 38 záverov. Bude potrebné ďalej pracovať na tom, aby sa uviedli do života, povedal nemecký minister životného prostredia Sigmar Gabriel.
Nemecké predsedníctvo urobí v najbližších dvoch rokoch všetko pre to, aby sa dohody z Bonnu presadili. Ďalšia konferencia OSN o biodiverzite bude v roku 2010 v Japonsku.
Bonnská konferencia "dramatické ubúdanie biodiverzity" nezastavila, ani nezbrzdila. Účastníci však dali signál, že ničenie životného prostredia nemôže pokračovať, uviedla agentúra DPA.
Za 16 rokov od prijatia Konvencie OSN o biodiverzite v roku 1992 sa takmer nepokračovalo, konferencia v Bonne tému vrátila do života. Prijali sa niektoré rozhodujúce dohody, v prvom rade v otázke ochrany lesov, morí a v prístupe k prírodným zdrojom v tropických krajinách.
"Máme nový vietor v plachtách tejto konvencie - a bol už najvyšší čas," povedal riaditeľ Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Achim Steiner.
Do roku 2010 má tzv. bonnský mandát určiť pevné pravidlá na využívanie prírodných zdrojov v rozvojových krajinách. Mali by sa podieľať na profite, ktorý podnikateľské subjekty z priemyselných krajín získavajú z ich prírodného bohatstva.
Na konferencii o biodiverzite v roku 2010 v Japonsku sa má v otázke "biopirátstva" dospieť k dohode. Minimálne dva roky to však bude pokračovať, pričom budúce pravidlá nie sú jasné, uviedla DPA.
Podľa slov riaditeľa Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Achima Steinera bola bonnská konferencia "dôležitým krokom vpred" pri snahách o udržanie rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov na Zemi.
Medzinárodné environmentálne organizácie, ako Greenpeace a Svetový fond na ochranu prírody (WWF), však vyslovili sklamanie nad "pomalým procesom", ktorý sa "hýbe dopredu ako slimák".