Washington. Praveký megalitický monument Stonehenge slúžil ako pohrebisko od počiatku svojej existencie, rovnako ako aj v priebehu nasledujúcich piatich storočí od svojho vzniku. Vyplýva to z najnovšieho výskumu Univerzity v Sheffielde, ktorý dnes zverejnili.
Objav pozostatkov datovaných do obdobia približne 3000 rokov pred n.l. naznačuje, že pohrebné obrady sa tam uskutočňovali už od vztýčenia prvých obrovských kameňov - megalitov.
"Je zrejmé, že pochovávanie bolo ústrednou funkciou Stonehenge vo všetkých epochách, v ktorých táto stavba zohrávala významnú úlohu," povedal vedúci archeologického výskumu Mike Parker Pearson.
Doposiaľ sa vedci domnievali, že sporadické pohrebné obrady v tejto kamennej svätyni prebiehali len počas prvého storočia od jej vzniku, pričom kultová funkcia miesta sa neskôr zmenila.
"Stonehenge slúžil ako miesto pohrebných obradov od vzniku až do polovice tretieho tisícročia pred Kristom, kedy začal význam miesta postupne upadať," konštatoval Parker Pearson.
Bádatelia taktiež preskúmali obydlia v neďalekom Durringtone, na základe ktorých sa domnievajú, že obec slúžila ako prechodné sídlo veľmožov počas významných udalostí v Stonehenge.
Obec pozostávala z minimálne 300 domov, ktoré obývali v polovici leta a v polovici zimy.
Na pohrebisku sa pravdepodobne nepochovávali hocijakí ľudia, avšak elita - králi či najmocnejší z vtedajších vladárov.
Zistili, že v obci stál kruhový monument z drevených stĺpov, tzv. Južný kruh. Ten bol orientovaný na bod, kde vychádza slnko v polovici zimy. Stonehenge je orientovaný na bod východu slnka v strede leta.
V Stonehenge vykopali dovedna 240 pozostatkov, všetky v urnách, do ktorých ukladali popol, keďže mŕtvych vtedy výlučne spaľovali.
Člen výskumného tímu Andrew Chamberlain sa domnieva, že v Stonehenge pochovávali členov jednej rodiny, pravdepodobne vládnucej dynastie a ich nasledovníkov.
Kľúčom k tejto teórii je domnienka, že malé množstvo pohrebov v prvých desaťročiach existencie stavby sa rokmi zvyšovalo v súvislosti s množiacim sa pokolením dynastie.
Prečo vlastne tieto majestátne kamenné konštrukcie vznikli?
Je mnoho teórií, z ktorých najrozšírenejšia je tá, že išlo o posvätnú stavbu nejakým spôsobom spojenú s astronomickými javmi súvisiacimi s pohybom Slnka a Mesiaca.
Niektorí vedci sa domnievajú, že išlo o akési prehistorické liečivé centrum. Časť kameňov tam doviezli zo stovky kilometrov vzdialených končín Walesu, z miest, ktoré vtedajší ľudia podľa archeológov považovali za miesta s magickou liečivou mocou.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.