BELEHRAD 29. mája (SITA/AP) - Balkán, kedysi známy ako centrum kriminality, sa stal jednou z najbezpečnejších oblastí v Európe. Tvrdí to správa riaditeľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu Antonia Mariu Costu.
Bežná zločinnosť podľa neho na Balkáne od začiatku 90. rokov značne poklesla, no organizovaný zločin a jeho napojenie na politikov stále vzbudzuje obavy. Zo záverov správy vyplýva, že "úroveň kriminality proti ľuďom a majetku, ako sú vraždy, lúpeže, útoky a znásilnenia, je v súčasnosti na Balkáne nižšia než v západnej Európe".
"Môže to byť prekvapujúce, no balkánsky región je jedným z najbezpečnejších v Európe," konštatuje Costa a dodáva, že tento trend bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať. To však závisí od upevnenia právneho štátu a politickej stability. "Politika a obchod sa musia izolovať od ničivého vplyvu kriminality," zdôrazňuje správa.
Costova správa pod názvom Kriminalita a jej dopad na Balkán pokrýva deväť krajín - Albánsko, Bosnu, Chorvátsko, Macedónsko, Moldavsko, Bulharsko, Rumunsko, Čiernu Horu a Srbsko. V týchto krajinách už podľa správy skončila "éra, keď demagógovia, tajná polícia a gangstri profitovali z pašovania ľudí, zbraní, alkoholu a drog". Organizovaný zločin je na Balkáne na ústupe, hoci oblasť zostáva tranzitnou zónou pre drogy. Najhoršie problémy s kriminalitou a organizovaným zločinom má Kosovo a Albánsko.