Dublin 28. mája (TASR) - Zástupcovia vyše 100 krajín prijali dnes návrh medzinárodného dohovoru o zákaze súčasných typov kazetových bômb a zničení ich arzenálov do ôsmich rokov.
Dohoda prišla po desiatich dňoch rokovaní na konferencii v Dubline po vyriešení posledných dvoch sporných otázok. Návrh v piatok predložia plenárnemu zasadnutiu na schválenie, ktoré sa pokladá za formalitu.
"Je to rázny a priamy zákaz všetkých známych kazetových munícií," povedal člen nórskej delegácie Christian Ruge pre agentúru Reuter.
Posledný návrh dohovoru získaný agentúrou Associated Press umožňuje signatárom pokračovať vo vojenskej spolupráci s krajinami, ktoré kazetové bomby nezakážu. Ponecháva tiež otvorené dvere budúcej generácii menších kazetových bômb, ktoré budú presnejšie pri zasahovaní cieľa a obsahovať technológiu automatického zničenia.
Kontroverzné kazetové bomby, rakety alebo delostrelecké náboje obsahujú stovky malých "bombičiek", ktoré sa vo vzduchu rozptýlia a môžu zasiahnuť rozsiahle územie. Značná časť z nich však nevybuchne a vytvoria tak akési mínové polia, ktoré sú dlhodobým nebezpečenstvom pre civilné obyvateľstvo - často zvedavé deti.
Na summite v Dubline chýbajú zástupcovia USA, Ruska a Číny, troch hlavných vojenských mocností, ktoré nesúhlasia so zákazom kazetovej munície. Tá bola použitá napríklad v konfliktoch v Iraku, Afganistane, Vietname, na Balkáne či v južnom Libanone.
Spojené štáty uvádzajú, že pre tieto zbrane majú "určitý vojenský úžitok", pričom nový dohovor môže ovplyvniť účasť USA na spoločných mierových operáciách, pretože väčšina amerických jednotiek má vo výzbroji kazetovú muníciu. Aktivisti obvinili Washington z tlaku na spojencov ako sú Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko a Austrália, aby sa pokúsili plánovaný dohovor oslabiť.