Londýn 28. mája (TASR) - Britská vláda navrhla dnes zákaz používania kazetových bômb britskými ozbrojenými silami. Podľa premiéra Gordona Browna chce prispieť k tomu, aby plánovaná medzinárodný dohovor zakazujúci tieto zbrane bol čo najsilnejší.
Hlavný britský vyjednávač na stretnutí zástupcov vyše 100 krajín, ktoré sa v Írsku snažia dosiahnuť dohodu, pre stanicu BBC povedal, že rokovania sa môžu skončiť už dnes neskoro večer. Je však ešte potrebné vyriešiť dve problematické otázky.
Kontroverzné kazetové bomby, rakety alebo delostrelecké náboje obsahujú stovky malých "bombičiek", ktoré sa vo vzduchu rozptýlia a môžu zasiahnuť rozsiahle územie. Značná časť z nich však nevybuchne a vytvoria tak akési mínové polia, ktoré sú dlhodobým nebezpečenstvom pre civilné obyvateľstvo - často zvedavé deti.
Brown naliehal na zdráhajúcich sa predstaviteľov britskej armády, aby vyradili z arzenálu kazetové bomby. V dnešnom vyhlásení oznámil, že britská delegácia dostala pokyn podporiť úplný zákaz kazetových bômb vrátane tých, ktorými disponuje Spojené kráľovstvo.
Dve nevyriešené otázky sú, či a ako dlho by USA mohli skladovať kazetové bomby na základniach v Británii a či by sa signatári nového dohovoru mohli zúčastňovať na operáciách s jednotkami krajín, ktoré budú naďalej tieto zbrane používať.
Washington minulý týždeň vyhlásil, že plánovaná dohoda môže ohroziť účasť Spojených štátov na spoločných mierových i humanitárnych operáciách, pretože väčšina amerických vojenských jednotiek má vo svojej výzbroji takýto druh zbraní.
Na summite v Dubline chýbajú zástupcovia kľúčových veľmocí USA, Ruska a Číny, troch hlavných vojenských mocností, ktoré nesúhlasia so zákazom kazetovej munície. Tá bola použitá napríklad v konfliktoch v Iraku, Afganistane, Vietname, na Balkáne či v južnom Libanone.
Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.