Skopje 28. mája (TASR) - Macedónsko je predurčené vstúpiť do EÚ a NATO, neustúpi však požiadavke Grécka a nezmení si pomenovanie v záujme členstva v únii a aliancii. Povedal to dnes macedónsky premiér Nikola Gruevski v rozhovore pre agentúru Reuters.
Macedónsko čakajú 1. júna predčasné parlamentné voľby. Koalícia Gruevského konzervatívnej strany VMRO-DPMNE s albánskymi menšinovými stranami sa rozpadla v apríli. Už mesiace predtým ňou otriasala kríza, ktorá vyvrcholila gréckym vetom na vytúženú pozvánku do NATO.
Skopje používa pomenovanie, ktoré je zakotvené v macedónskej ústave (Republika Makedonija). Aténam sa to nepáči z toho dôvodu, že ich najsevernejšia provincia, rodisko Alexandra Veľkého, sa nazýva Makedónia.
"Chceme, aby sa táto krajina stala členom NATO a Európskej únie, nemáme dilemu, ani alternatívu," uviedol Gruevski. "Nemôžeme to však urobiť za cenu straty našej identity, nášho jazyka a národa, nemôžeme to urobiť proti vôli dvoch miliónov ľudí. Máme červenú líniu: NATO a EÚ znamenajú mnoho, ale naša identita je tiež veľmi dôležitá," zdôraznil.
Spor Macedónska s Gréckom o pomenovanie trvá už 17 rokov. Atény pohrozili aj zablokovaním cesty Macedónska do EÚ, ak sa krajina nedohodne na kombinovanom pomenovaní, s ktorým bude súhlasiť Grécko.
Gruevski vyjadril optimizmus v súvislosti s tým, že riešenie sa nájde. "Napriek tomu, že sa teraz Gréci cítia víťazne, čoskoro pochopia, že problém nemožno vyriešiť silou, vydieraním a blokádami. Problém je stále na stole," podotkol macedónsky premiér.
Od aprílového summitu NATO vyvolali diplomatické spory v štýle "oko za oko, zub za zub" v Macedónsku protigrécke nálady. Podľa analytikov ich využije práve Gruevski, ktorý si zabezpečí silnejší mandát.
Macedónsky premiér tvrdí, že jeho strana nie je nacionalistická, ale "európska a vlastenecká". Jej program hovorí, že nebude súhlasiť s ničím, čo by pokladala za ohrozenie národnej identity a pred podpísaním kompromisného riešenia usporiada referendum.
"Ako európska strana, budeme pokračovať vo veľmi serióznych rokovaniach o probléme s menom... Avšak presne vieme, čo môžeme v týchto rozhovoroch akceptovať, a čo nie," povedal Gruevski.
"Nemôžem akceptovať tvrdenia, že ak nedostaneme pozvánku do NATO alebo dátum pre rozhovory s EÚ, krajina bude v kríze a ekonomika skolabuje," podotkol. "Nie je to pravda," dodal. Jeho výroky boli venované 25-percentnej albánskej menšine. Tá sa domnieva, že macedónske nástojenie na súčasnom pomenovaní krajiny je prejavom romantického nacionalizmu, ktorý môže ohroziť cestu krajiny k prosperite a ich vlastné práva.
Albánci sa chopili zbraní v roku 2001 a Západ zabránil totálnej vojne mierovou zmluvou z Ochridu, ktorá Albáncom zaručila väčšie práva.
"Rozumiem, že Albánci sú v inej pozícii," uviedol Gruevski. "Chcú vstúpiť do NATO a EÚ, ale nemajú tie problémy, ktoré máme my, Macedónci, s našou identitou, ktorú ohrozujú niektoré grécke návrhy," uzavrel.