BRUSEL 28. mája (SITA/Reuters) - Nemecko a Rusko by sa mali vzdať plánov na výstavbu plynovodu Nord Stream vedúceho popod Baltské more, pokiaľ s tým nebudú súhlasiť všetky štáty, ktorých pobrežie toto more obmýva.
V utorok o tom informoval petičný výbor Európskeho parlamentu (EP), ktorý zároveň vyzval Európsku komisiu (EK), aby vykonala novú štúdiu o vplyve plynovodu na životné prostredie. Plánovaná výstavba plynovodu Nord Stream vyvolala vlnu protestov v Poľsku, Litve a Estónsku.
Najviac sa proti tomuto projektu angažuje Poľsko v dôsledku obáv, že Rusko by mohlo odkloniť dodávky ropy do západnej Európy cez poľské územie. Plynovod by mal však prechádzať iba cez teritoriálne vody Fínska, Švédska a Dánska, takže z hľadiska medzinárodného práva je na začatie jeho výstavby potrebný súhlas iba týchto troch krajín. EP sa bude správou petičného výboru zaoberať v júli.
Výstavbu Nord Stream 1 200-kilometrového podmorského plynovodu v Baltskom mori z Ruska do Nemecka má na starosti rovnomenné konzorcium, ktoré zahŕňa ruský plynárenský monopol Gazprom a nemecké spoločnosti BASF a E.ON. Stavebné práce na plynovode by sa mali začať v budúcom roku a mali by sa skončiť v roku 2010.