Washington 27. mája (TASR) - Republikánsky kandidát na post prezidenta USA John McCain a jeho demokratický súper Barack Obama začali tento týždeň volebnú kampaň v Novom Mexiku, Nevade a Colorade.
Tieto tri americké štáty sú považované za kľúčové "bojové polia" v novembrových prezidentských voľbách, uviedla dnes agentúra Reuters.
Obaja kandidáti v poslednom čase značne ignorovali Obamovu rivalku Hillary Clintonovú, ktorá v pondelok skončila trojdňovú kampaň v Portoriku, kde sú primárky demokratov v nedeľu.
Černošskému kandidátovi na dosiahnutie potrebného počtu delegátov chýba na získanie nominácie demokratov len 49 hlasov. Clintonová už nemá takmer žiadne šance na nomináciu, konštatovala agentúra AP.
Hoci viacerí prominentní demokrati vyzvali Clintonovú na odstúpenie, v kampani pokračuje. Obama má v súčasnosti z potrebných 2026 hlasov delegátov až 1977 hlasov, bývalá prvá dáma získala 1779 hlasov. V zostávajúcich troch primárkach ide o 86 delegátov.
Ešte pred formálnym koncom demokratických primárok Obama naznačil, že v troch západných štátoch USA bude viesť tvrdú kampaň. Demokrati ich tesne stratili v roku 2004, v zápase medzi Georgeom W. Bushom a demokratom Johnom Kerrym.
V pondelok sa pri kampani v Novom Mexiku prejavil odlišný pohľad Obamu a McCaina na vojnu v Iraku. Hoci problém irackej vojny počas kampane zatienili ekonomické otázky, môže byť rozhodujúcim v novembrových prezidentských voľbách.
McCain, ktorý je veteránom námorníctva a bývalým vietnamským zajatcom, vykreslil Obamu ako naivku v otázkach zahraničnej politiky. Kritizoval ho, že v Iraku nebol od roku 2006 a situáciu nepozná.
Republikánsky kandidát tiež povedal, že Obama nemá dosť skúseností, aby mohol byť vrchným veliteľom armády. McCain podporuje zotrvanie amerických vojsk v Iraku. Predpokladá, že do januára roku 2013 by sa dalo dosiahnuť víťazstvo a návrat väčšiny vojakov domov.
Obama chce, aby sa útočné jednotky vrátili z Iraku v priebehu 16 mesiacov po jeho prípadnom nástupe do úradu, niekedy hovorí o 11 mesiacoch.
McCain sa dištancoval od spôsobu konania Bushovej administratívy v Iraku a uznal, že Američania sú kvôli vojne nešťastní, no zdôraznil, že vojenskí velitelia potrebujú viac času.
Ak by USA stiahli vojakov teraz "naša porážka by bola katastrofálna, nielen pre Irak, ale aj pre nás", konštatoval McCain v svojom prejave k vojnovým veteránom.