Berlín 27. mája (TASR) - Medzinárodná organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International (AI), ktorá dnes v Berlíne predstavila výročnú správu, vyzvala pri tejto príležitosti Čínsku ľudovú republiku, aby dodržala svoje prísľuby na zlepšenie situácie v oblasti ľudských práv.
Apel z Berlína putoval do Pekingu, dejiska blížiacich sa letných olympijských hier, iba o niečo viac ako dva mesiace pred otvorením sviatku svetového športu 8. augusta.
Generálna tajomníčka AI Barbara Lochbihlerová konštatovala, že mnoho času už nezostáva a vyzvala čínske vedenie, aby prepustilo politických väzňov na slobodu, nezadržiavalo ľudí bez procesu mesiace, roky za mrežami a zrušilo cenzúru v médiách. Zároveň sa opakovane vyslovila proti bojkotu olympiády, aj keď podrobila kritike pretrvávajúce aplikovanie trestu smrti v najľudnatejšej krajine sveta, kde podľa odhadov organizácie popravili vlani najmenej 470 ľudí, či rozsiahlu kontrolu internetovej siete. Rečníčka netajila spoluúčasť v súvislosti s nedávnym zemetrasením a pochválila Čínu za otvorený prístup k médiám, pričom vyjadrila nádej, že si čínske vedenie overilo, že sloboda informácií môže byť nápomocná.
Barbara Lochbihlerová však podrobila kritike aj postoje vlád niektorých západných krajín vo vojne proti terorizmu, ktoré viedli v oblasti ľudských práv ku krokom späť. V tejto súvislosti poukázala na to, že na americkej základni Guantanamo na Kube, ale aj v utajených väzenských zariadeniach v iných častiach sveta zostávajú stovky ľudí za mrežami bez obžaloby a súdneho procesu.
Výročná správa v rozsahu okolo 500 strán sa venuje situácii v oblasti ľudských práv v 150 štátoch sveta.
AI podľa nej vlani zaznamenala prípady mučenia alebo človeka nedôstojného, neľudského zaobchádzania v 81 krajinách planéty. V 45 štátoch registrovala uväznenie osôb z výlučne politických dôvodov. K porušeniu slobody tlače a prejavu došlo podľa organizácie v najmenej 77 štátoch. V 24 krajinách bolo popravených najmenej 1252 osôb.
Tohtoročná správa AI pripomína aj prijatie Všeobecnej deklarácie ľudských práv Organizáciou Spojených národov spred 60 rokov. Podľa Lochbihlerovej slov je toto výročie príležitosťou pripomenúť si pozoruhodné úspechy medzinárodného spoločenstva.
Ľudské práva už nie sú zásadami západného sveta, ale univerzálnymi princípmi, konštatovala, aj keď dodala: "To, čo sa proklamuje, ešte neznamená realizáciu v praxi. Medzi prísľubmi a ich splnením jestvuje ešte značná diera."
Informáciu priniesla agentúra DPA.
3 le bar