SME

Da Vinciho milánsky mecenáš

Bol najbohatším a najvplyvnejším mužom renesančného Talianska. Keď vládol Milánu, mesto konkurovalo slávnym Benátkam a Florencii. Viedol nákladný život a míňal obrovské sumy peňazí na umenie a vedu. Najštedrejší bol k svojmu obľúbencovi Leonardovi Da Vinc

Bol najbohatším a najvplyvnejším mužom renesančného Talianska. Keď vládol Milánu, mesto konkurovalo slávnym Benátkam a Florencii. Viedol nákladný život a míňal obrovské sumy peňazí na umenie a vedu. Najštedrejší bol k svojmu obľúbencovi Leonardovi Da Vincimu. Ten preňho namaľoval desiatky obrazov. Veľký intrigán, diplomat a mecenáš umelcov však skončil neslávne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho meno nechýba ani v jednej modernej učebnici o dejinách umenia. Aj keď nenamaľoval jediný obraz, mnohé ním otvárajú kapitolu renesancia. Pred menami autorov slávnych diel stojí meno toho, ktorý to všetko zaplatil. Milánskeho vojvodu Ludovica Mariu Sforzu.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý a najschopnejší syn milánskeho vojvodu Francesca Sforzu mal humanistické vzdelanie aj literárne ambície. Skončil však v politike.

Kľukatá cesta na trón

„Perfektný typ despotu“, ako ho opísal švajčiarsky historik renesancie Jakob Burckhardt, dokázal povzniesť Miláno medzi prosperujúce a najsilnejšie talianske mestá. Machiavelli ho však zhadzoval pre jeho zlý úsudok, ktorý ho nakoniec pripravil o hrad.

Ludovico, prezývaný tiež Maur (Il Moro), pre svoju tmavšiu pleť a čierne vlasy, sa do kresla milánskeho vojvodu nikdy nemal dostať. Po smrti svojho otca, milánskeho hrdinu, ktorý ochránil mesto pred Benátkami, v roku 1455 vybavil mier s Florenciou a o deväť rokov neskôr získal Janov, sa vojvodom stal Ludovicov starší brat Galeazzo Maria.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1476 však zhýralého a krutého vládcu zavraždili a jeho syn Gian Galeazzo mal len šesť rokov. A tak sa do kresla vojvodu v roku 1480 nanominoval Ludovico. Korunovali ho však až o 14 rokov neskôr.

Dvor nového vojvodu sa čoskoro stal prepychovou výkladnou skriňou talianskeho umenia a vedy. Ludovico si najímal tých najlepších maliarov, sochárov a architektov tých čias. Nechýbali medzi nimi Bramante, Foppa, Bergognone, Solari či Amadeo.

Da Vinciho mecenáš

Slávnu éru však v Miláne počas panovania Ludovica zažil najmä renesančný génius Leo­nardo Da Vinci. Známy umelec sa stal dvorným inžinierom a výrazne prispel k obnove miestneho vodovodu Navigli či kanalizácie.

Práve vďaka Sforzovi však v Miláne dodnes obdivujú Leonardovu fresku Posledná večera, ktorú Ludovico u majstra objednal pre jeho obľúbený dominikánsky kostol Santa Maria delle Grazie.

SkryťVypnúť reklamu

Da Vinci odlial pre vojvodu jazdeckú sochu na pamiatku Francesca Sforzu, navrhol pre jeho armádu viaceré bojové stroje a projektoval aj kupolu milánskej katedrály.

Traduje sa, že v Miláne uskutočňoval aj napriek zákazu tajné pitvy, aby lepšie pochopil anatómiu ľudského tela.

Ludovico Sforza bol známym sukničkárom. Keď si v roku 1491 bral len pätnásťročnú Beatrice D'Este za manželku, jeho najobľúbenejšia milenka Cecilia Gallerani mu porodila dieťa. Práve Cecilia podľa odborníkov stála za model Da Vincimu pre jeho obraz Dáma s hranostajom.

Keď Beatrice v roku 1497 zomrela pri pôrode, Ludovico sa údajne kajal za svoj pôžitkársky život a venoval štedré dotácie cirkvi, aby si získal odpustky.

Z paláca do zajatia

Ludovico bol šikovný diplomat, v obkolesení silných rivalov a pod stálou hrozbou francúzskych nárokov na Miláno však v zahraničnej politike robil chyby, ktoré ho nakoniec stáli trón. Milánsky vojvoda uzavrel dohodu s francúzskym kráľom Karolom VIII., ktorý vtrhol v roku 1494 do Talianska. O rok neskôr sa však postavil na stranu jeho nepriateľov a pomohol vyhnať Francúzov z krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1499 však prišla ďalšia francúzska invázia, ktorú viedol kráľ Ľudovít XII., poškuľujúci po milánskom hrade. Naňho už Sforzova armáda nestačila.

Ludovico sa z exilu za pomoci švajčiarskych jednotiek pokúsil dobyť späť svoje mesto, v bitke pri Novare v roku 1500 však padol do zajatia, kde o osem rokov neskôr na francúzskom zámku v Loches pri Tours aj zomrel.

Svätá liga, ktorú sformoval pápež Július II., síce v roku 1513 Francúzom pri Novare porážku odplatila, a po výhre Španielov v roku 1525 v Pavii pripadlo Miláno späť Ludovicovmu synovi Francescovi II., ten však zomrel bez potomkov. A tak sa slávna éra Milána skončila v roku 1519, keď si ho prisvojili Španieli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 936
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 448
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 928
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 143
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 483
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 316
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 093
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 047
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plavidlo agentúry Frontex (v popredí) a grécka pobrežná stráž pátrajú po prevrátení lode s migrantmi pri pobreží ostrova Lesbos v Egejskom mori.

Jedným z hlavných cieľov zostáva obmedziť činnosť prevádzačov.


TASR
Ilustračné foto

Škótsky parlament sa legalizáciou eutanázie zaoberal aj v rokoch 2010 a 2015.


TASR 3
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Pripustil referendá o dlhu a sociálnych reformách.


TASR
Bamako

Vojenský režim začal likvidovať opozíciu.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu