EK minulý rok vyčlenila telefónne číslo 116 000 ako spoločnú linku pre všetky členské štáty únie, ale do tejto chvíle prebehla implementácia iba v Grécku a Maďarsku a proces zriaďovania prebieha v ďalších siedmich krajinách. Viceprezident komisie Jacques Barrot sa v pondelok vyjadril, že bude vytvárať tlak ministerstvá spravodlivosti a vnútra členských štátov, aby toto číslo prijali a umožnili tak spustenie celoeurópskeho systému monitorujúceho zmiznuté deti.
"Prvá hodina od oznámenia o zmiznutí je rozhodujúca, keďže zmiznutie sa často spája s opustením hraníc štátu, kde bola udalosť oznámená. To je dôvod, prečo je nutné vytvoriť jedno spoločné európske číslo," povedal sir Francis Jacob z nadácie Missing Children Europe so sídlom v Bruseli, ktorá má na starosti zmiznuté a sexuálne zneužívané deti.
Volajúci by sa musel najprv skontaktovať s národnou organizáciou venujúcou sa zmiznutiu detí, ktorá by následne vyhlásila celoeurópske pátranie.
Každoročne sa Európe odohrajú tisícky prípadov zmiznutia detí. V samotnom Belgicku zmizlo v roku 2006 3 600 detí, čo zahŕňa úteky, únosy a prípady sexuálneho zneužitia. Vo Francúzsku toto číslo dosahuje úroveň 45 000.
Podnet na vytvorenie podobnej linky dal prípad britského dievčaťa Madeleine McCannovej, ktorá zmizla v roku 2007 v Portugalsku a ktorý pritiahol veľkú mediálnu pozornosť.