BRUSEL 26. mája (SITA/AFP) - Rokovania EÚ s Ruskom o novej dohode o strategickom partnerstve budú ťažké, no Rusko je priateľská krajina, ktorá nepredstavuje žiadnu hrozbu. V pondelok to vyhlásil generálny riaditeľ Európskej komisie pre vonkajšie vzťahy Eneko Landaburu, ktorý bude viesť rokovania s Moskvou. Ministri zahraničia EÚ v pondelok schválili začiatok rozhovorov s Moskvou, ktoré sa majú začať na summite 26. a 27. júna na Sibíri za účasti ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Cieľom rokovaní je podľa Landabura "získať strategického partnera, s ktorým sa dajú rozvíjať ekonomické a obchodné vzťahy". "Rusko nepokladáme za hrozbu, ale za priateľskú krajinu, s ktorou musíme spoločne vybudovať podmienky na silné partnerstvo," zdôraznil.
Ruský prezident Medvedev je podľa Landabura "veľmi proeurópsky", pričom uznáva nevyhnutnosť stabilných a silných vzťahov s EÚ. Landaburu však zároveň nepodceňuje výhrady, ktoré majú niektoré európske krajiny voči Rusku. Ide najmä o Poľsko a Litvu, ktoré pôvodne rokovania s Moskvou blokovali. Litva začiatok rozhovorov s Ruskom podmieňovala nápravou jeho vzťahov s najbližšími susedmi, najmä s Gruzínskom a chcela, aby Rusko garantovalo zásobovanie krajiny energetickými surovinami. "Úplne rozumiem, že tieto krajiny majú k Rusku iný vzťah ako my," povedal Landaburu a dodal, že EÚ by sa nemala riadiť len obavami. "Ak by sme uzavierali dohody len s krajinami, voči ktorým nemáme výhrady, nerokovali by sme s USA, Indiou ani s Čínou," vyhlásil.
Nová Dohoda o partnerstve a spolupráci s Ruskom pokrýva oveľa širšiu oblasť ako doterajšia zmluva o spolupráci. Okrem upevnenia energetických väzieb by mala zlepšiť spoluprácu v boji proti zločinu, potravinovej bezpečnosti a ochrane spotrebiteľov. Mala by sa tiež dotýkať citlivých tém, ako sú ľudské práva a demokratické reformy. Dohoda tiež predpokladá posilnenie ruskej energetickej prítomnosti v EÚ, garancie pre európskych klientov v prípade výpadkov dodávok surovín a zjednodušenie vízového režimu pre Rusov cestujúcich do EÚ.
Landaburu sľúbil, že bude tvrdo rokovať o všetkých sporných bodoch vrátane energetiky, spravodlivosti a bezpečnosti, pričom bude dbať na zachovanie transparentnosti a reciprocity, najmä čo sa týka bezpečnosti energetických dodávok z Ruska. "Budeme chcieť písomné záruky," zdôraznil a dodal, že v rokovaniach neobíde dodržiavanie ľudských práv v Rusku. "Existujúca dohoda hovorí, že zdieľame rovnaké demokratické hodnoty. Zostáva otázkou, či toto bude aj v novej zmluve," povedal Landaburu.