Tento krok odsúdili skupiny pre ľudské práva ako aj opozícia. Zákon schválil parlament po krátkej debate, ktorá nasledovala po rozhodnutí egyptského prezidenta Husního Mubaraka predĺžiť výnimočný stav od 1. júna. Opatrenie zaviedli v Egypte v roku 1981 po atentáte na prezidenta Anvara Sadata spáchanom islamistami a postupne ho obnovovali napriek protestom odporcov režimu.
Minister pre záležitosti súdnictva a parlamentu Mufid Šeháb minulý rok uviedol, že platnosť výnimočného stavu sa má skončiť v roku 2008 a to aj v prípade, že ešte nebude dokončený nový protiteroristický zákon, ktorý ho má nahradiť. "Výnimočný stav bol počas desaťročí jednou z hlavných príčin porušovania ľudských práv v Egypte," povedal pre agentúru AFP Hafíz Abu Sada z Organizácie pre ľudské práva v Egypte. "Výnimočný stav sa podľa definície uplatňuje v období hrozieb ako je vojna alebo prírodná pohroma, toto však nie je ten prípad."
Egypt využíval normu na postihovanie politických oponentov vrátane najväčšieho opozičného hnutia, zakázaného Moslimského bratstva, ktorého členovia sú v parlamente ako nezávislí. "Odmietame predĺženie výnimočného stavu, pretože nemá ústavné opodstatnenie," povedal pre AFP Issám al-Arjan, člen politického výboru hnutia, ktoré začína kampaň na zvýšenie verejného povedomia o zákone.
Proti ďalšej platnosti výnimočného stavu sa vyjadrila aj Národná rada pre ľudské práva. "Nič neoprávňuje na ďalšie predĺženie výnimočného stavu, o to viac, že Egypt prežíva obdobie stability," uviedla organizácia na čele s Butrusom Butrusom Ghálím, ktorý bol egyptským ministrom zahraničných vecí a v 90-tych rokoch generálnym tajomníkom OSN. Začiatkom mesiaca na ukončenie platnosti zákona o výnimočnom stave vyzvalo viac ako dvadsať nezávislých organizácií pre ľudské práva. Prezidenta má podľa nich splniť svoj sľub z prezidentskej kampane v roku 2005 a nariadenie zrušiť.