Baltimore 24. mája (TASR) - Na Jupiteri vzniká tretia červená škvrna. Ďalšiu rodiacu sa gigantickú búrku v atmosfére najväčšej planéty našej slnečnej sústavy objavili astronómovia pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu (HST) a ďalekohľadu Keck na Havajských ostrovoch.
Jupiter je známy svojou Veľkou červenou škvrnou, ku ktorej pribudla v roku 2006 Červená škvrna junior. Vedci prirovnali objav tretej škvrny k "planetárnym kiahňam".
Podľa odborníkov vznik najnovšej škvrny podporuje domnienku, že aj Jupiter sa podobne ako Zem nachádza v období globálnych klimatických zmien. V prípade Jupitera sa však teploty môžu posunúť až o desať stupňov Celzia.
HST odfotografoval tretiu tehlovo červenú škvrnu 9. a 10. mája. Zatiaľ je podstatne menšia ako Veľká červená škvrna, ktorá vznikla pred 200 a 350 rokmi a vošli by sa do nej dve zemegule.
Na začiatku pozorovaní to bola oválna do biela sfarbená búrka. Zmena farby svedčí o tom, že búrka enormne zosilnela a "vysáva" materiál ležiaci hlboko pod hornými vrstvami atmosféry Jupitera. Vo veľkých výškach vyvoláva ultrafialové žiarenie zatiaľ neznámu chemickú reakciu, ktorá spôsobuje charakteristickú červenú farbu škvrny.