Riga 22. mája (TASR) - Tri malé pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva nielenže zápasia o obmedzenie svojej závislosti od ruskej energie, ale majú aj bolestné spomienky na sovietsku minulosť. Svedkom toho bol dnes poľský prezident Lech Kaczynski na svojej jednodňovej návšteve Litvy.
Kaczynski si spolu s litovským prezidentom Valdasom Adamkusom v metropole Vilnius uctili desaťtisíce Litovčanov deportovaných z vlasti pred 60 rokmi za Stalinovho diktátorského režimu.
Obaja štátnici položili kvety k pamätníku obetiam sovietskej okupácie vo Vilniuse a pripomenuli si tak deň v roku 1948, keď vyše 40.000 Litovčanov zatkli pri masovej razii nazvanej Operácia Jar.
Celkovo však bolo v roku 1948 deportovaných do severných a východných častí Ruska vyše 80.000 Litovčanov, vrátane 11.000 detí.
Pobaltské štáty, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004, chcú, aby EÚ dala komunistické zločiny na rovnakú úroveň s tými, čo boli spáchané v časoch nacistického Nemecka. Uviedol to dnes aj litovský prezident, keď stál vedľa poľskej hlavy štátu.
Kaczynski prišiel do Litvy na jednodňovú návštevu na diskusie o energetických otázkach. Región sa totiž snaží vyvážiť svoju závislosť od Ruska z obáv, že tento bývalý "vládca" sa môže pokúsiť zneužiť svoj postavenie a moc.
Prezidenti takisto diskutovali o rozhovoroch o strategickej dohode EÚ s Ruskom po tom, čo Litva tento týždeň oficiálne stiahla svoje veto.
Spoločná trpká história spôsobuje, že akýkoľvek odpor voči ruským investíciám alebo energetickej závislosti je emocionálnou záležitosťou.
Kľúčovým cieľom Litvy je rozšíriť energetické zdroje ešte pred plánovaným uzavretím svojej jedinej atómovej elektrárne z čias Sovietskeho zväzu koncom roka 2009.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.