Berlín 22. mája (TASR) - Nadmerný lov spôsobený čiastočne aj zvyšujúcim sa dopytom po polievke zo žraločích plutiev - obľúbenej lahôdke v niektorých ázijských krajinách - ohrozuje existenciu jedenástich druhov morských žralokov. Uvádza sa to v dnes zverejnenej medzinárodnej štúdii.
Ryba, pokladaná často za neľútostného morského dravca, trpí zväčša neregulovaným lovom, zameraným na jej plutvy veľkej hodnoty. Vyplýva to zo správy o 21 ohrozených druhoch žralokov a rají žijúcich na otvorenom mori, ktorú predstavili na prebiehajúcej konferencii OSN o biodiverzite v nemeckom Bonne.
Odborníci z Medzinárodného zväzu ochrany prírody (IUCN) tiež vyzvali vlády, aby urýchlene zaviedli obmedzenia lovu.
"Tradičný pohľad na morské žraloky a raje ako rýchle a silné živočíchy veľmi často vedie k mylnému názoru, že sú odolné voči nadmernému lovu," vyhlásila Sonja Fordhamová, spoluautorka štúdie a zástupkyňa šéfa skupiny IUCN špecializovanej na žraloky.
Žralok líščí veľkooký, žralok hodvábny a mako krátkoplutvý sú patria podľa štúdie tiež medzi ohrozené druhy.
"Zvyšujúci sa dopyt po polievke zo žraločích plutiev v krajinách ako Čína je hlavným hnacím motorom problému," povedala Fordhamová pre tlačovú agentúru Reuters. Dodala, že narastajúci blahobyt v Číne, kde polievku servírujú ako pohostenie na oslavách, je aj dôvodom zvyšujúcej sa populácie Číňanov.
Rybári z celého sveta lovia žraloky a obchodujú s nimi kvôli ich lukratívnym plutvám. Často však mŕtve ryby odhadzujú. K hlavným vinníkom patria Indonézia a Španielsko.